Cevap Yaz
29 Mayıs 2024, 14:38 - Saniye Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 29-30. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 29-30. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde lise birinci sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği ders kitapları arasında bulunan Dünya’nın Şekli konusunun da bulunduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 29-30 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 29-30. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 29-30. Sayfa Cevapları Dünya’nın Şekli

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 29.Sayfa Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Dünya’nın şekli ile ilgili geçmişte öne sürülen fikirler nelerdir?
Cevap: Eski çağlarda dünyanın düz olduğu veya hititliler kaplumbağanın üzerinde taşıdığı evine yani yarım küreye benzetmişlerdir. Bazıları ise dünyanın yuvarlak olduğunu öne sürmüşlerdir.

2. Güneş doğuda batıya göre erken doğar, erken batar. Bu durumun günlük hayata etkilerini örneklerle açıklayınız.
Cevap: Güneş doğuda daha erken doğduğunda doğuda sabah saatleri daha aydınlık olur ve gün erken başlar. Güneşin erken batması da havanın daha erken kararmasına ve gecenin uzun olmasını etkiler.


DÜNYA’NIN ŞEKLİ

UYGULAMA

Geçmişten günümüze Dünya’nın şekliyle ilgili birçok fikir öne sürülmüştür. Dünya’nın küresel şekle sahip olduğunu kanıtlayan hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Dünyanın küresel olmasını kanıtlayan, gece ve gündüz olmasıdır. güneş ve ayın dünya etrafında dönmesi ve en önemli kanıtı da dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğraflar sayesinde küresel olduğu anlaşılır. Uzaydan dünyanın gölgesi aya düşmektedir. Bu da küre şeklinde olduğunu kanıtlar.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 30.Sayfa Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki ifadelerin Dünya’nın şekline bağlı olarak, Ekvator’dan kutuplara gidildikçe nasıl bir değişim gösterdiğini tabloda boş bırakılan yerlere örnekteki gibi yazınız.
Cevap: 

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 30.Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.