Cevap Yaz
20 Ekim 2023, 18:09 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 30-31. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 30-31. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ayrıca içerisinde Dünya’nın Şekli ve Sonuçları konusunun bulunduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 30-31 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 30-31. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf GÜN Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları Dünya’nın Şekli ve Sonuçları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları GÜN Yayıncılık

Hazırlık Çalışmaları

1. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmemesi yaşamımızı nasıl etkilerdi? Sınıfta tartışınız.
Cevap: Gece ve gündüz olmayacağı için dünyanın bir tarafı sürekli gece bir tarafı sürekli gündüzü yaşayacaktır. Bu da düzenin bozulmasına neden olacaktır. 

2. Yerin, Kuzey ve Güney Yarım kürelerinde yıl boyunca aynı anda farklı mevsimlerin görülmesinin nedenlerini araştırınız. Elde ettiğiniz verileri sınıfta paylaşınız.
Cevap: Dünya’nın eksek eğikliği ve yıllık hareketinden dolayı aynı zaman da farklı yerlerde farklı mevsimler görülmektedir. 


Kutuplara gidildikçe sıcaklık neden azalır?
Cevap: Kutuplara doğru gidildikçe güneş’in görüş açısı daralır. Kutuplarda 6 ay gündüz 6 ay gece yaşanır. Bu nedenden dolayı sıcaklık azdır.

9.Sınıf GÜN Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı 31. Sayfa Cevapları Dünya’nın Kendi Ekseni Etrafındaki Hareketi ve Sonuçları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları GÜN Yayıncılık

Sıcaklık neden gün boyunca değişmektedir? Günün bir kısmı aydınlık iken bir kısmı neden karanlıktır? Her yerde Güneş aynı saatte mi doğar?
Cevap: Dünya hem kendi ekseni hem de Güneş’in ekseninde dönmektedir. Dünya kendi etrafında dönüşünü 24 saatte Güneş etrafında dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Kendi etrafında dönerek bir gün içinde gece ve gündüz olayı gerçekleşir. Günün belli zamanın aydınlık belli zamanın karanlık olmasının nedeni budur. Her yerde Güneş aynı saatte doğmaz. Aynı meridyen üzerinde olan yerlerde Güneş aynı saatte doğar ve batar. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.