Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 14:03 - Sena Yazdı

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 120-121-122-125-127-129. Sayfa Cevapları Gezegen Yayıncılık

9.Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 120-121-122-125-127-129. Sayfa Cevapları Gezegen Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslam Medeniyetinin Farklı Coğrafyalardaki İzleri konusunun bulunduğu 9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 120-121-122-125-127-129 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 120-121-122-125-127-129. Sayfa Cevapları Gezegen Yayıncılık

9.Sınıf Gezegen Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 120-121-122. Sayfa Cevapları İslam Medeniyetinin Farklı Coğrafyalardaki İzleri

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 120 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Etkinlik

Bağdat’ta kurulan Nizamiye Medresesi ve Beytü’l-Hikme hakkında bilgi toplayınız. Bu iki kurumun İslam kültür ve medeniyeti açısından önemini arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap:

Nizamiye Medresesi: Yükseköğretim kurumlarıdır. Bu medresede esas olarak din, dil ve hukuk öğretimi yapılmıştır. 

Beytü’l- Hikme: Abbasiler tarafından kurulmuştur. 800’lü yıllarının başında kurulmuştur. Kütüphane  ve çeviri merkesinden oluşan bilim merkezidir.


2.4. İran Bölgesi

Düşünelim

Fars medeniyeti ile ilgili neler biliyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Fars medeniyeti İranlı bir ulustur. Anzan-Güney Elam Çevresinde yerleşmişlerdir.


9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 121 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Etkinlik

İran’daki İslam medeniyetinin önemli eserlerinden birini araştırarak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Kümbeti Kabus, 1006 yılında Ziyari Hanedanlığı Emiri Kabus bin Veşmgir’in talimatıyla inşa edilmiştir. İslam medeniyetinin altın çağını simgelemektedir. Yapımında kırmızı tuğlalar ve kireç kullanılmıştır. 15 metrelik bir tepenin üzerine yapılmış olan Kümbeti Kabus 53 metre yüksekliğe sahiptir.


2.5. Horasan Bölgesi

Düşünelim

Horasan ve Horasan Erenleri sizde ne gibi çağrışımlar yapıyor? Arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap:

Horasan: İran’ın kuzeydoğu ve doğusunda bulunan bölgedir. Farsça bir isimdir. Güneşin yükseldiği yer anlamına gelmektedir.

Horasan Erenleri: Anadolu’ya göçmüş dervişlerdir.


9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Gezegen Yayıncılık

2.6. Türkistan ve Mâverâünnehir Bölgesi

Düşünelim

Türkistan nereye denir? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Türkistan, Orta Asya’da bulunan Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan, Rusya, Çin topraklarını kaplayan ve çoğunluğu Türk halkı olan bölgelerdir. 

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Etkinlik

Türkistan’da İslam medeniyetinin izlerini taşıyan bir şehir belirleyiniz. Şehirde İslam medeniyetiyle ilgili ne gibi eserler bulunduğunu ve yetişen ünlü âlimleri bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Kaşgar Türkistan’da bulunan İslam medeniyetlerinin izlerini taşıyan şehirlerinden biridir. Kaşgar’da Iydgah camii, Afak Hoca Camii ve Türbesi, Döng Mescidi, Kaşgarlı Mahmud Türbesi ve Yusuf Has Hacip Türbesi eserler yer almaktadır. Kaşgar’da Saqsız Mizra, Kaşgarlı Mahmut gibi önemli din alimleri vardır.


2.7. Hint Alt Kıtası Bölgesi

Düşünelim

Taç Mahal hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Taç Mahal; 1631-1654 yıllarında Hindistan’ın Agra şehrinde inşa edilmiştir. Taç mahal anıt bir mezardır. İslam mimarisinin önemli eserlerinden biridir. 


9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Etkinlik

Günümüz Hindistan’ında Müslümanların İslam kültür ve medeniyetine ne gibi katkıları vardır? Araştırarak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Günümüz Hindistan’ında Müslümanlar toplu ibadeti öğretmiş ve benimsetmiştir. Hinduizm’in seçkin kişilere ayrıcalığı İslam’ın eşitliği savunması sayesinde kast sisteminden kurtulmuşlardır. 


2.8. Anadolu ve Balkanlar

Düşünelim

Balkan ülkeleri hangileridir? Bu ülkelerle nasıl bir ortak tarihimiz vardır? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Osmanlı imparatorluğu zamanında cihat politikası izlenerek başta Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Bosna, Macaristan gibi balkan ülkeleri fethedilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bu coğrafyada İslam dinini yaymak için bu şehirleri ihya etmiş; cami, medrese, kervansaray ve çeşitli ilim merkezleri açarak çeşitlendirmiştir. 


9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Etkinlik

Yaşadığınız yerde İslam kültür ve medeniyetine ait bir eseri inceleyerek arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Süleymaniye Camii, mimar Sinan tarafından İstanbul’da yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile 1551-1558 yıllarında yaptırılmıştır. Bu caminin kubbesi 53 m yüksekliğinde ve 27,5 çapındadır. Caminin avlusunda dört köşede minare bulunmaktadır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.