Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:15 - Zülal Güneş Yazdı

Gemi Kaptanları Karanlıkta Karaya Yaklaştığını Nasıl Anlar?

Soru: Gemi Kaptanları Karanlıkta Karaya Yaklaştığını Nasıl Anlar?
Cevap: Gemi kaptanları karanlıkta karaya yaklaştıklarını eskiden oldukça yaygın olarak bulunan deniz fenerleri sayesinde sağlamaktaydı. Günümüzde hala kullanılmakta olan deniz fenerleri eskiye göre daha az sayıda olsa da genellikle bu fenerlerin bulundukları noktalar karayı temsil ettiğinden kaptanlar karaya yaklaştıklarını anlaya bilmekteydi.

Kaptanlar Gemi Kullanırken Karanlıkta Karayı Nasıl Görürler

Gemi Kaptanları Karanlıkta Karaya Yaklaştığını Nasıl Anlar

Güvertede gözcü görevinde bulunan kişi sürekli olarak etrafı izlemekte ve deniz feneri ışığını gördüğünde haber vererek karaya yaklaşıldığını belirtmektedir. Özellikle filmlerde çok sık duyulan kara göründü cümlesi bu noktada gözcüler tarafından fenerin ışığı görülerek karanın yakında olduğunu haber vermek işlevi taşımaktadır.

Karanın tam olarak görülmesi bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü gemiler kareyi görmedikleri takdirde karaya oturma ihtimalleri oldukça yüksektir.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 139. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.