Cevap Yaz
4 Nisan 2023, 17:29 - Zülal Güneş Yazdı

Sahur, İmsak, İftar, Teravih, Fitre Kavramlarını Açıklayınız.

Soru: Sahur, İmsak, İftar, Teravih, Fitre Kavramlarını Açıklayınız.
Cevap: Sahur, ramazan ayı oruç tutmaya başlamadan önce yedikleri hafif öğün. İmsak, ramazan ayında oruç tutulan sürenin başladığını bildiren zaman dilimidir. Teravih, ramazan ayında her gece kılınan yirmi rekatlık nafile namazdır. Fitre, ramazan ayında durumu olanların  yoksul insanlara verdiği bir miktar sadakadır.

Sahur, İmsak, İftar, Teravih, Fitre Kelimelerini Açıklayınız

Sahur, İmsak, İftar, Teravih, Fitre Kavramlarını Açıklayınız.

Sahur, imsak, iftar, teravi ve fitre kavramları Ramazan ayı ile bağdaşlaşmış kavramlar olmaktadır. Bu kavramlar genel olarak şöyle açıklanabilir;

Sahur: kişilerin oruç tutarken ertesi gün orucu tutmaya başlanacak zamana kadar yedikleri öğüne verilen isimdir.

İmsak: oruç tutan kişilerin sahurlar sının tamamlandığı vakti verilen isimdir. Kişiler gece sahura kalktıktan sonra yiyeceklerini ve içeceklerini imsak vaktine kadar tüketebilmektedirler. İmsak vakti ile birlikte oruç süresi başlamaktadır.

İftar: iftar Ramazan ayında oruç tutan kişilerin akşam ezanı ile birlikte oruçlarını açtıkları öğüne verilen isimdir. Kişiler oruçlarına imsak ile başlayıp iftar ile sonlandırmaktadırlar.

Teravih: Ramazan ayında yatsı namazıyla birlikte kişilerin 32 rekâtlık kıldıkları namazın adadır.

Filtre: Ramazan ayında dinen zengin kabul edilen kişilerin dinen yoksul kabul edilen kişilere verdikleri sadakanın adıdır.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 56. Sayfa Cevapları MEB Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.