Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 15:18 - Zülal Güneş Yazdı

Toplumumuzda Büyüklerin Elleri Öpülür. Bu Davranışın Sebepleri Neler Olabilir?

Soru: Toplumumuzda Büyüklerin Elleri Öpülür. Bu Davranışın Sebepleri Neler Olabilir?
Cevap:

Toplumumuzda büyüklerin elini öpmek, bir saygı belirtisidir ve büyüklerimize duyduğumuz saygıyı ve sevgiyi göstermek adına onları gördüğümüzde, ziyarete gittiğimizde veya bize ziyarete geldiklerine ellerini öperiz.

Büyüklerimize Saygı Gösterilmesinin Nedeni Nedir?

Toplumumuzda Büyüklerin Elleri Öpülür. Bu Davranışın Sebepleri Neler Olabilir?

Ancak büyüklerimizin ellerini öpmek aynı zamanda dinimiz için de oldukça önemli ve hayırlı bir davranıştır. Özellikle Kurban ve Ramazan bayramlarında ziyaretlerde büyüklerin elini öpmek, güzel ve büyükleri oldukça mutlu eden bir davranıştır.

İslamiyet’te büyüklere her zaman saygı ve sevgi gösterilmesi gerekmekte, bu nedenle de büyüklerimizin elini öpmek dinimizin bizlerden istediği görevlerden birini yerine getirmek demektir ve büyük bir öneme sahiptir. Kısacası büyüklerin ellerini öpmek hem dinimiz açısından hem de insan ilişkileri açısından oldukça güzel bir davranıştır.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 24. Sayfa Cevapları MEB Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.