Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 12:04 - Zülal Güneş Yazdı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 202-204-205. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

12.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 202-204-205. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde lise son sınıf öğrencileri olan 12. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 6. Ünite Değerlendirmesi ile alakalı soruların bulunduğu 12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 202-204-205 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 202-204-205. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

12.Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 202. Sayfa Cevapları Hazırlık Çalışmaları

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 202 Ders Kitabı Cevapları

1. Coğrafya atlası üzerinden Vietnam, Küba, İsrail, Filistin, İran, Irak ve Afganistan’ı bulunuz. Bu yerlerin stratejik açıdan öneminin neler olabileceği konusunda düşüncelerinizi söyleyiniz.
Cevap: 

Vietnam → İkiye bölünen Vietnam’da Kuzey Vietnam SSCB tarafından desteklenerek Güney Vietnam’ı kışkırtması bundan ötürü ABD destekçisi Güney Vietnam’ı terör faaliyetleri ile kışkırtmasından dolayı sıcak bir çatışmaya neden olmuştur. 
Küba → Sosyalist bir devlet olarak ABD’nin komşusu olması nedeni ile Sovyetler Birliği için çok önemli bir stratejik öneme sahiptir. 
İsrail, Filistin, İran, Irak ve Afganistan → Petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olması ayrıca doğu ve batı bloklarına yakın olması sebebi ile stratejik öneme sahip olduğu söylenebilir. 

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 202. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 202 Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 202. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

 

2. Yunanistan, Ermenistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ülkemizin ilişkileri hakkında bildiklerinizi açıklayınız.
Cevap: Geçmişte yaşanana iç karışıklıklar ve siyasal nedenlerden dolayı günümüze kadar ilişkiler olumsuz yönde ilerlemiştir. 

3. Demokrasinin kesintiye uğraması ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.
Cevap: Askeri darbelerden bahsediliyor olabilir. 

4. Ülkelerin ithalatı azaltıp ihracatlarını arttırmak istemelerinin nedenleri nelerdir?
Cevap: Ekonominin canlanıp ülkelerin kazanabilmesi için üretimi arttırıp dışarıya satımı arttırması gerekir. Hem ülke içi giderleri sağlayıp hem de ülke dışı satımı yani ihracatı arttırarak ülke ekonomisinin kalkındırılması gerekir. 

5. Yeşilçam oyuncuları denildiğinde aklınıza hangi isimler geliyor? Örnek veriniz.
Cevap: Türkan Şoray, Kemal Sunal, Şener Şen, Tarık Akan, Ayşen Gruda, Adile Naşit, Filiz Akın gibi isimler aklıma geliyo. 

12.Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 204-205. Sayfa Cevapları 1960 Sonrasında Dünya Siyaseti

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 204 Ders Kitabı Cevapları

Günümüzde dünyanın önemli güçleri hangileridir?
Cevap: ABD, Rusya, İngiltere, Çin dünyanın önemli güçleri sayılmaktadır. 

Günümüz dünyasını 1960’larla karşılaştırdığınızda güçler dengesindeki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?
Cevap: Geçmişte güçler dengesi askeri güçle belirlenirdi. Günümüzde ise ekonomik güç, teknoloji ve ticaretle belirlenmektedir. 


12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 205 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik

Aşağıdaki tabloyu ders kitabından öğrendiğiniz bilgilerden yararlanarak ve araştırma yaparak doldurunuz.
Cevap: 

Sebepleri

Küba Krizi → Sovyetler Birliğinin, Amerka’nın hemen yanı başında olan sosyalist Küba devletine füze rampası yerleştirmesinden sonra ABD’nin de karşı çıkmasıyla ortaya çıkan krizdir. 
Vietnam Savaşı → Vietnam denizinde seyreden Amerikan savaş gemisini Vietnamlı devriye botları tarafından ateş açılması ile Amerika da Kuzey’i bombalamaya başlamıştır. 
Afganistan Savaşı → ABD’de ki 11 Eylül saldırılarına karşı terörle mücadele adına gerçekleşen savaştır. 
Arap-İsrail Savaşı → İsrail Devletini ilan ettikten sonra Arap birliğinin İsraillere yapmış oldukları işgalden dolayı savaş ilan etmiştir. 
İran-Irak Savaşı  → İran’ın Basra Körfezindeki hakimiyetini sona erdirmek ve sınır anlaşmazlığı nedeni ile savaş ortaya çıkmıştır. 

Sonuçları

Küba Krizi → Küba nükleer füze rampalarını kaldırmasından sonra ABD Küba ablukasını kaldırmış ABD ile SSCB yaşanan krizlerden ötürü “Nükleer Silah denemelerini kısmi yasaklanması anlaşması”nı yürürlüğe koymuşlardır. 
Vietnam Savaşı → Vietnam ağır zaiyatlarına rağmen savaşı kazanmıştır.
Afganistan Savaşı → Usame bin Ladin’i yakalamak amacıyla başlatılan savaşta ilk yılda yüzlerce ölüm ve yaralıyla çıkmasına rağmen Usame bin Ladin’i yakalayamadı. 
Arap-İsrail Savaşı → Savaş sonrasında Mısırla, Lübnan, Ürdün ve Suriye ile ateşkes antlaşması imzalamış. Savaş Filistin ile İsrail arasında kaldı. İsrail topraklarını genişletmiştir. 
İran-Irak Savaşı  → Tarafsız bitmiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.