2 Haziran 2021, 14:19
Furkan Yönetici

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 120-121-122-123. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 3. Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 120-121-122-123. sayfa cevaplar Cumhuriyet ile Birlikte

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 120 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Sınıf başkanınızı nasıl seçtiğinizi anlatınız.
Cevap: Sınıf başkanını seçmeden önce sınıf başkan adaylarını belirledik. Daha sonra adayları dışarıya çıkarıp elimizi kaldırarak her başkan adayı için tercihimizi yaptık. En sonunda en fazla oyu alan kişiyi başkan seçtik.

Zeynep, ülkemizin yönetim şekli olan cumhuriyet ile ilgili bir ödev hazırlıyordu. Kitaplardan araştırma yaparken cumhuriyetin en iyi yönetim şekli olduğunu okudu. Bu konuda dedesinden yardım alabileceğini düşündü. Kitabını alarak dedesinin yanına gitti.

Zeynep:
– Dedeciğim, cumhuriyet nasıl bir yönetim şeklidir?
– Zeynep, bunu açıklamadan önce okulda sınıf
başkanını nasıl seçtiğinizi bana anlatır mısın?
– Hepimiz oy kullanırız. Adaylardan en çok oy alan arkadaşımız sınıf başkanı olur.

 

– Ne güzel Zeynep! Sınıf başkanı seçiminiz halkın yönetime katılmasını gösteren güzel bir örnektir. İşte cumhuriyet yönetiminde halk kendini yönetecek kişileri seçer. Ve yönetimde söz sahibi olur.
– Biz hep cumhuriyetle mi yönetildik dede?
– Hayır Zeynep! Cumhuriyet, 29 Ekim bin dokuz yüz yirmi üçte ilan edildi. Yönetim şekli cumhuriyet oldu. Yeni devletimizin adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” oldu. Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçildi. Türk milleti, cumhuriyetin ilanıyla pek çok hak ve özgürlüklere kavuştu.
– Peki, cumhuriyet ilan edilmeden önce ülkemiz nasıl yönetiliyordu dede?

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 121 Ders Kitabı Cevapları

– Devletimizin adı eskiden Osmanlı Devleti idi Zeynep. Devleti padişahlar yönetirdi. Padişahlık babadan oğula geçerdi. Devlet yönetiminde kararları padişah alırdı. Halkın çok fazla söz hakkı yoktu.
– Dedeciğim, yardımın için teşekkür ederim. Ödevimi hazırlayıp arkadaşlarımla paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Zeynep, ödevini tamamlamak için yeniden masasının başındaydı.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 122 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Yönetim şekli olan cumhuriyet ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Cevap: Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en doğru ve en iyi yönetim biçimini seçtiğini düşünüyorum. Cumhuriyet sistemi ile halk kendi kararlarını kendisi vererek en doğru karara varabiliyor. Halk kendi derdini bildiği için kendi sorununa uygun kararlar verebiliyor böylece sorunlar ortadan kalkıyor.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 123 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı

Etkinlik: Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız? Aşağıya yazınız.

Cevap: Seyehat etme özgürlüğünün olmaması insanları oldukça rahatsız eder.  İnsanlar bir yerde sürekli kalmaktan sıkılır ve yenilik görmek, akrabalarını ziyaret etmek için başka yere seyahat etmek ister. Bunu yapmayınca gerçekten çok zor bir hayatımız olur.

“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve koruyacak olan sizlersiniz.”

M. Kemal ATATÜRK

Etkinlik: Aşağıdaki balık kılçığına cumhuriyetin ilanından sonra kazanılan hak ve özgürlüklerden bildiklerinizi yazınız.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 118-119. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
Forum Sınıf Copyright © 2018-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S