Cevap Yaz
27 Mart 2023, 17:10 - Furkan Yazdı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 124-125-126-127. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 124-125-126-127. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

3.Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 124-125-126-127. Sayfa Cevapları Cumhuriyet ile Birlikte

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 124 Ders Kitabı Cevapları

Gezdik Gördük

Soru: Çevrenizde tarihî ev ya da eskiden kalmış eşyalar var mı? Bunlar korunuyor mu? Düşüncelerinizi paylaşınız.
Cevap: Çevremizde tarihi ev yada eşya var bunlar devlet tarafından müzelerde korunuyor.

Sayfa 124Öğretmenimiz, bugün ders çıkışında “Çocuklar, yarın şehrimizde bir gezi yapacağız. Yanınıza bir not defteri alın. İsteyen fotoğraf makinesi de getirebilir.” dedi. Hepimiz çok heyecanlandık. Ertesi gün neşe ile okula geldik. Hazırlıklar tamamlandı ve minibüse binerek geziye başladık. Daha önce ailemle birlikte önünden geçtiğim müzeye geldik. Öğretmenimiz, bize müzede uymamız gereken kuralları hatırlattı ve içeri girdik.

 

 

 

 

Sayfa 124

Müzede eskiden insanların kullandıkları araç ve gereçler sergileniyordu. Eserler camekânlı dolaplara konulmuştu. Bunlar topraktan, kemikten, bakırdan yapılmış eşyalardı. Bunların yanı sıra taştan yapılmış heykeller de sergileniyordu. O dönemlerde yaşamış insanların düşünce, yaşayış ve sanat anlayışları ile ilgili bilgi sahibi olduk.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 125 Ders Kitabı Cevapları

Sayfa 124

Müzeden çıktıktan sonra çarşının ortasında dört minareli kocaman bir cami gördük. Hep birlikte camiyi ziyaret ettik. Hepimiz hayranlıkla etrafa bakarken öğretmenimiz cami ile ilgili bilgiler verdi. Bu caminin tarihî eser olduğunu ve koruma altına alındığını belirtti.

Öğretmenimiz, geziyi şehrin kalesinde sonlandıracağımızı söyledi. Moladan sonra tekrar minibüse bindik ve kaleye doğru yola çıktık. Geniş bir alanı çevreleyen kalenin düşmanlardan korunmak için yapıldığını öğrendik. Gezi çok güzeldi ve bol bol fotoğraf çektik.

Sayfa 124

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Öğretmenimiz, gezi sonunda çektiğimiz fotoğrafları ve edindiğimiz bilgileri kullanarak birer sunum hazırlamamızı istedi. Sevinçle eve gittim ve gün boyu gezdiğimiz yerleri, öğrendiklerimi aileme anlattım. Annem de sevincimi paylaşarak ülkemizin her yerinde tarihî eserlerimiz, doğal güzelliklerimiz ve turistik yerlerimiz olduğunu söyledi. Babam ise her yıl ülkemize çok sayıda turist geldiğini belirtti. “Ülkemiz için çok önemli olan bu değerleri korumalıyız.” dedi. Çok güzel bir ülkede yaşadığım için şanslı olduğumu düşündüm ve sunumumu tamamladım.

Sayfa 124

Ülkemiz doğal güzellikler, tarihî eserler ve turistik yerler bakımından çok zengindir. Bu zenginlikleri korumak hepimizin görev ve sorumluluğudur. Bu güzellikleri tanımalı ve başkalarına da tanıtmalıyız.

Soru: Yaşadığınız yerin tarihî eserlerini, doğal güzelliklerini ve turistik yerlerini araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.
Cevap: Öğrenci görevidir, bu görevi kendi şehrinize göre yapmalısınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 127 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı

Etkinlik: Çevrenizdeki tarihî eserler, doğal güzellikler ve turistik yerlerle ilgili yaptığınız araştırmada en çok dikkatinizi çeken ve beğendiğiniz yerin görselini aşağıya çiziniz.

Sayfa 127

Soru: Yukarıda görselini çizdiğiniz yeri kısaca tanıtınız?

Cevap: Yukarıdaki resimde kapadokyayı çizdim. Kapadokya Nevşehir’deki doğal güzelliklerimizdendir. Kendi kendine oluşmuş harika bir manzaraya sahip tarihi eserlerdendir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.