Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
3 Haziran 2021, 19:23
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 142-143-144-145. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 3. Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 142-143-144-145. sayfa cevaplar Ülkemize Hizmet Edenler

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları

Ülkemize Hizmet Edenler

Soru: Ülkemize hizmet etmiş kişilerden kimleri tanıyorsunuz?
Cevap: Ülkemize hizmet etmiş olan Mustafa Kemal Atatürk, Nene Hatun, Seyit Onbaşı ve Şahin Bey’i tanıyorum.

142-143-144-145. Sayfa Cevapları

Onur, haritalara çok meraklı bir çocuktu. Bir gün dergileri karıştırırken bir harita gördü. Bu harita, çok eski bir harita idi ve deri üzerine çizilmişti. Sınıftaki dünya haritasına benziyordu. Merakı daha da arttı. Haritayı incelemeye başladı. Haritanın altındaki bilgiyi okudu. Harita Piri Reis tarafından çok eskiden çizilmiş bir dünya haritası idi.

tarafından çok eskiden çizilmiş bir dünya haritası idi. Piri Reis kimdi? Yüzlerce yıl önce hiçbir modern araç ve gereç olmadan bu haritayı nasıl çizebilmişti? Bu sorular sürekli aklından geçiyordu. Ertesi gün bunu öğretmenine sormaya karar verdi. Öğretmeni, ona Piri Reis’ in çok ünlü bir Türk denizcisi olduğunu söyledi. Onur’a onun hayatını ve yaptıklarını çeşitli kaynaklardan araştırmasını önerdi. Onur, bu konuyu internetten ve kaynak kitaplardan araştırmaya başladı. Gemiyle dünyanın birçok yerine gitmiş, gittiği yerleri not almıştı. Seyahatleri sonunda günümüzde birçok ülkede hâlâ kullanılan dünya haritasını çizmişti. Onur, ertesi gün sınıfta araştırma sonuçlarını öğretmeni ve arkadaşları ile paylaştı.

Öğretmeni:

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 143 Ders Kitabı Cevapları

– Aferin Onur! Araştırman çok güzel olmuş, dedi ve devam etti. Çocuklar, ülkemize hizmet etmiş çok sayıda bilim adamı, sanatçı vb. vardır. Bu kişilerin ortak özellikleri ülkelerini çok sevmeleri, çalışkan olmaları, araştırmayı sevmeleridir. Bizler de bu kişileri örnek alarak çok çalışmalı ve ülkemize hizmet etmeyi amaçlamalıyız. Şimdi hep birlikte bu kişilerden bazılarını tanıyalım.

142-143-144-145. Sayfa Cevapları

Soru: Ülkemize hizmet etmiş kişilerden merak ettiğiniz bir kişiyi seçerek yaptığı çalışmalarını araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.
Cevap: Nene Hatun, Kurtuluş Savaşı sırasında Erzurum bölgesini işgal etmiş Ruslara karşı mücadele veren kahraman bir Türk kadınıdır. Kendisi Ruslara karşı mücadeleye başlatmış ve simge haline gelmiş birisidir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı – 1

Etkinlik: Aşağıda ülkemize hizmet etmiş kişilerin görselleri verilmiştir. Yaptıkları hizmetleri araştırarak kısaca yandaki boşluklara yazınız.

Aziz SANCAR, 7 Ekim 2015 yılında Nobel Kimya Ödülünü alarak ülkemizi gururlandırmış bir Türk bilim insanıdır. Yurt dışında eğitim almıştır. Dünya çapında çok önemli bir kimya bilim adamıdır.

Jale İNAN, Türkiye’de yetişmiş çok önemli bir arkeologdur. Perge ve Side gibi antik kentlerin bulunmasını sağlamıştır.

Nuri DEMİRAĞ, Türkiye Cumhuriyeti için hizmet etmiş önemli bir iş adamıdır. Türkiye’de Devlet Demir Yollarının inşaatını yapan müteahhitlerindendir.

Sabiha GÖKÇEN, Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 manevi kızından bir tanesidir. Türk tarihinin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Kariyeri boyunca 8.000 saat uçuş yaparak Türk havacılığına önemli katkıları bulunmuştur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı – 2

Etkinlik: Aşağıda isimleri verilmiş olan kişileri araştırarak ülkemize hizmetleri ile eşleştiriniz

142-143-144-145. Sayfa Cevapları

Soru: Büyüyünce hangi alanda ülkenize ve insanlığa hizmet etmek istersiniz? Aşağıya yazınız.

Cevap: Büyüynce ülkeme havacılık alanında hizmet vermek isterdim. Bu alanda ülkemiz geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışırdım.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 138-139-140-141. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.