Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
7 Haziran 2021, 21:11
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 166-167-168-169. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 3. Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 166-167-168-169. sayfa cevapları Doğa ve İnsan

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 166 Ders Kitabı Cevapları

Doğa ve İnsan

Soru: Nesli tükenmekte olan bir canlı söyleyiniz.
Cevap: Kutup ayıları küresel ısınma yüzünden nesli tükenmekte olan bir canlıdır.

Ahmet, doğayı çok sever. Bitkiler, hayvanlar ve yaşadığı çevre ile ilgili yeni bilgiler araştırır. Araştırma sırasında insanların bilinçsiz avlanmaları sebebiyle pek çok hayvanın yaşam alanının daraldığını öğrendi. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu gibi pek çok canlı türünün nesillerinin tükenmek üzere olduğunu gördü. İnsanların doğayı başka nasıl etkilediğini düşündü. Yaptığı araştırmalar sonucunda nüfus artışı, ağaçların bilinçsizce kesilmesi, sanayi atıklarının çevreye bırakılması gibi olayların doğayı olumsuz etkilediğini öğrendi.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 167 Ders Kitabı Cevapları

Ahmet’in insanların doğayı nasıl etkilediği ile ilgili öğrendiği diğer bilgiler aşağıda verilmiştir. Resimleri inceleyip bilgileri okuyunuz.

İnsanların yaşadıkları çevreye olumlu ya da olumsuz birçok etkileri vardır. İnsanlar; ağaç dikerek, çevreyi temiz tutarak doğayı güzelleştirir ve korurlar. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alırlar. Sokaklarda yaşayan hayvanlara barınak yaparak yiyecek sağlamaları insanların doğaya olumlu etkilerine örnektir. İnsanlar, bu şekilde doğayı olumlu etkilerken aynı zamanda farklı şekillerde çevrenin zarar görmesine de neden olurlar.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 168 Ders Kitabı Cevapları

Evsel ve sanayi atıkları doğa için büyük tehlike oluşturur. Atık sular, arıtılmadan doğaya bırakıldığında çevreyi kirletir. Bununla birlikte bazı atıklar uzun yıllar toprakta çürümez ve çevreye, canlılara zarar verir. Denizlere bırakılan atıklar, buradaki canlıların yaşam alanlarını kirletir.

Yeni tarım alanları açmak, odun elde etmek, ev ve eşya yapmak için ağaçların kesilmesi ormana zarar verir. Piknik yapanların ateşi söndürmemesi gibi nedenlerle çıkan yangınlar da ormanı yok eder.

İnsanlar, yukarıda anlatılan örneklerde olduğu gibi çevreye farklı şekillerde zarar verebilmektedirler. Çevremizi tüm bu olumsuz etkilerden korumalıyız.

Soru: Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap: Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için küresel ısınmayı durdurabiliriz, ağaçları kesmeyi durdurmalıyız, fabrikalaşmayı durdurmalıyız, fabrika atıklarını deniz gibi yerlere boşaltmamalıyız, ağaçlandırma yapmalıyız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 169 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı

Etkinlik: Aşağıdaki canlının yaşadığı sorunda insanların nasıl bir etkisi vardır? Duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Resimdeki balık insanların çöplerini denizlere atması ve fabrika atıklarının denizlere boşaltılması yüzünden suda yaşayamaz hale gelmiştir. Bu balık bu şartlar altında zehirlenerek ya ölür yada ömrü boyu zorluk çeker. Bu balık gibi canlılarda dünyamızda yaşadığı için denizleri kirletmemeliyiz.


Soru: İnsanların doğaya olumlu etkileri nelerdir?

Cevap: İnsanlar doğada nesli doğal sebeplerden ötürü tükenmekte olan canlıların neslini devam ettirebilmesi için yardımcı olmaktadır. Yine doğal sebeplerden dolayı hasar almış ve ölmek üzere olan canlılara yardım ederek hayatta kalmalarını sağlamıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 162-163-164-165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.