Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
19 Ağustos 2019, 19:06
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 12-13. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2019-2020 7. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı 12-13. sayfa cevapları 1. PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI ve Hazırlık Çalışmaları

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 12 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Mekke ve Medine şehirlerinin bizim için önemi hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Mekke ve Medine İslam dini için çok önemlidir. Mekke’de peygamberimizin doğması ve ilk mabet olan Kabe’nin bulunması sebebiyle çok önemlidir. Medine ise Müslümanların Allah’ın emriyle hicret ettikleri şehirlerden en önemlisi olmasıdır.

2. Peygamberimizin çocukluğu ile ilgili neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Peygamber efendimizin çocukluğu çok kötü geçmiştir. Çok küçük yaşta hatta doğmadan bir çok aile ferdini kaybetmiştir. Bunlar annesi, babası ve dedesidir. 

3. İsra ve Mirac ile ilgili bir ayet ve bir hadis bularak defterinize yazınız.
Cevap: İsra ve Miraç hemen hemen aynı olaylardır. İsra olayı peygamber efendimizin bir gecede Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Mescid-i aksaya gidip geri gelmesi olayına denir. Miraç ise o gece Mescid-i Aksa’dan peygamberimizin insanların bedenen gitmesi imkansız olduğu Allah katına gitmiş ve Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha bölgesine bedenen girmiştir.

4. İslam tarihindeki hicret olayı hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İslam  tarihinde Müslümanlar Mekkeliler tarafından zulüm ve işkence gördüğü için ana vatanlarından ayrılıp başka ülkelere ve şehirlere gitmek zorunda kalmışlardır.


1. PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI

PAYLAŞALIM

Peygamberimizin çocukluk yıllarını düşündüğünüzde en çok etkilendiğiniz olaylar nedir?
Cevap: Peygamber efendimizin çocukluk yıllarını düşündüğümde peygamberimizin çok küçük yaşta hatta doğmadan babasını, annesini ve dedesini kaybetmesine rağmen çok güzel bir insan olarak yetişmiş olmasıdır.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 13 Ders Kitabı Cevapları

YAZALIM

Aşağıda Arif Nihat Asya’nın şiirinden bir bölüm yer almaktadır. Şiiri okuduktan sonra Peygamber Efendimiz ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda verilen boşluğa yazınız.
Cevap: Peygamber efendimiz yetim olarak dünyaya gelmiş, küçük yaşta annesini ve dedesini kaybetmiş bir öksüzdür. Bu hayatı yaşaması çok zordur ancak peygamber efendimiz mükemmel bir şekilde yetişmiştir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 134-135. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.