Cevap Yaz
12 Kasım 2021, 16:45 - Furkan Yazdı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 12-13. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı 12-13. Sayfa Cevapları 1. PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI ve Hazırlık Çalışmaları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 12 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Mekke ve Medine şehirlerinin bizim için önemi hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Mekke ve Medine İslam dini için çok önemlidir. Mekke’de peygamberimizin doğması ve ilk mabet olan Kabe’nin bulunması sebebiyle çok önemlidir. Medine ise Müslümanların Allah’ın emriyle hicret ettikleri şehirlerden en önemlisi olmasıdır.

2. Hilfü’l-fudûl (Erdemliler Birliği) hakkında bilgi toplayınız..

Cevap: Arap kabileleri arasında süregelen savaşlar sırasında barışı ve can, mal güvenliğinin sağlanması için toplumun ileri gelenlerinin kurduğu ve Hz. Muhammedin’de katıldığı bir topluluktur.

3. İsra ve Mirac ile ilgili bir ayet ve bir hadis bularak defterinize yazınız.
Cevap: İsra ve Miraç hemen hemen aynı olaylardır. İsra olayı peygamber efendimizin bir gecede Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Mescid-i aksaya gidip geri gelmesi olayına denir. Miraç ise o gece Mescid-i Aksa’dan peygamberimizin insanların bedenen gitmesi imkansız olduğu Allah katına gitmiş ve Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha bölgesine bedenen girmiştir.

4. İslam tarihindeki hicret olayı hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İslam tarihinde Müslümanlar Mekkeliler tarafından zulüm ve işkence gördüğü için ana vatanlarından ayrılıp başka ülkelere ve şehirlere gitmek zorunda kalmışlardır.


1. PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI

PAYLAŞALIM

Peygamberimizin çocukluk yıllarında en çok etkilendiğiniz olay nedir?
Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Peygamber efendimizin çocukluk yıllarını düşündüğümde peygamberimizin çok küçük yaşta hatta doğmadan babasını, annesini ve dedesini kaybetmesine rağmen çok güzel bir insan olarak yetişmiş olmasıdır.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 13 Ders Kitabı Cevapları

YAZALIM

Aşağıda Arif Nihat Asya’nın şiirinden bir bölüm yer almaktadır. Şiiri okuduktan sonra Peygamber Efendimiz ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda verilen boşluğa yazınız.
Cevap: Peygamber efendimiz yetim olarak dünyaya gelmiş, küçük yaşta annesini ve dedesini kaybetmiş bir öksüzdür. Bu hayatı yaşaması çok zordur ancak peygamber efendimiz mükemmel bir şekilde yetişmiştir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.