Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 10:49 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 77-78-82-83-84. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 77-78-82-83-84. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Tarımdan Ticarete Ekonomi konusunun yer aldığı 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 77-78-82-83-84 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, öneri, fikir ve eleştiri hakkında yorumları aşağıdan yapabilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 77-78-82-83-84. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 77-78-82-83-84. Sayfa Cevapları Tarımdan Ticarete Ekonomi

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

İlk çağlardan itibaren tarım üretimini artırmak isteyen insanlar hangi faaliyetlerde bulunmuş olabilir?
Cevap: İlk çağlardan itibaren insanlar tarımda gelişme sağlamaya çalışmışlardır. Su kanalları yapmış, tarımsal ürünlerin verimli yetişmesi için gübre kullanımı sağlamış, ilaçlama sistemine başvurulmuş, tarım ürünlerine, tarım alanlarına zarar vermeyi önlemek amacıyla cezalar çıkartılmıştır.


CEVAPLAYALIM

Artı ürünün insan yaşantısına etkileri nelerdir?
Cevap: Artı ürün üretilmesi gereken üründen fazla olması durumudur. Artı ürün insanların fazla gelir elde etmesini sağlamaktadır. Fakat artı ürünlerde toplanma yerleri ve bunların kaydını alan kişiler sonucunda toplumda tabakalaşma oluşmasına neden olmuştur. Bu da olumsuz örneğidir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları MEB Yayınları

YORUMLAYALIM

Feodalitenin ortaya çıkmasında etkili olan unsurlar hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Roma İmparatorluğunun yıkılmasından sonra soylu insanların kendi küçük bölgelerinde hak iddia etmesi sonucu feodalite sistemi ortaya çıkmıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYALIM

İpek Yolu’nun dünya ticaretindeki rolü nedir?
Cevap: İpek Yolu Çin’den başlayıp İstanbul’a kadar uzanan Orta Asya’dan geçen tarihi ticaret yoludur. Uzakları birleştiren bu yol birçok devletin hakim olmak istediği bir ticaret yolu olmuştur. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

Tarihî ticaret yolları yeniden canlandırılabilir mi? Neden?
Cevap: Bu yollar Asya’yı Avrupa’ya bağlayan önemli yollardır. Günümüzde bu yollardan hala ticaret yapılma sağlanmaktadır. Bu konuda birçok proje ile eski ticaret yolları günümüzde de kullanımı devam ettirilmektedir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları MEB Yayınları

SIRA SİZDE

Avrupa nüfusunun üçte birinden fazlasının ölmesine neden olan Veba salgınının siyasi ve sosyal hayata etkileri nelerdir?
Cevap: Veba salgını tüm dünyayı etkilemiştir. Veba salgını ile sosyal hayat neredeyse durmuştur. İşler durma noktasına gelmiş, ekonomik olarak düşüş yaşanmıştır. Birçok siyasi lider hayatını kaybetmiş ve siyasi anlamda devletler de güç azalmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.