Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 16:22 - Zülal Güneş Yazdı

Bir Elektrik Devresinde Pil Sayısı ile Ampul Parlaklığı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Soru: Bir Elektrik Devresinde Pil Sayısı ile Ampul Parlaklığı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Cevap:

Bir elektrik devresinde pil sayısı ile ampul parlaklığı arasındaki ilişki, seri devre ve paralel devre şeklinde iki farklı ilişkiye sahiptir.

Eğer piller seri olarak bağlı ise, pil sayısı arttıkça devredeki gerilim de artar, ancak akım miktarı değişmez. Bu da devredeki enerji miktarının artmasına ve ampulün parlaklığının da artmasına neden olur.

Eğer piller paralel olarak bağlı ise, devredeki gerilim değişmez, ancak akım miktarı arttıkça enerji miktarı da artar. Bu da ampulün parlaklığının artmasına neden olur. Ayrıca, pil kapasitesi ve ampul türü gibi diğer faktörler de ampul parlaklığını etkileyebilir.

Bir Elektrik Devresinde Pil Sayısı ile Ampul Parlaklığı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.