Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 10:15 - Furkan Yazdı

Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda Metni Cevapları (7. Sınıf Türkçe MEB)

Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda Metni Cevapları (7. Sınıf Türkçe MEB) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 7. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda metnine ait etkinliklerinin bulunduğu 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 60-61-62-63-64 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda Metni Cevapları (7. Sınıf Türkçe MEB)

Penceresi Sonsuzluğa Açılan Oda Metni Cevapları ve Çalışmaları 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 60-61-62-63-64 Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlık Çalışmaları

Atatürk ile aynı dönemde yaşamış olsaydınız ülkemiz için neler yapmak isterdiniz? Anlatınız.
Cevap: Atatürk ile aynı dönemde yaşamış olsaydım onun yakınında durur ve attığı adımlarda sürekli yanında olarak ülkemiz için verilen mücadelelere destek verirdim.

• Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözünü açıklayınız.
Cevap: Atatürk’ü görmek için yüz yüze bakmamız gerekmez. Atatürk’ün düşüncelerini, ilkelerini ve fikirlerini koruyup onu anlayabilmek ve yeni nesillere aşılayabilirsek Atatürk’ü görmüş kadar onu tanımış ve bilmiş oluruz.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

1. Etkinlik

a) Metni dinlerken not aldığınız kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe sözlükten kontrol ediniz.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

b) Not aldığınız kelimelerden iki tanesini seçerek cümle içinde kullanınız.
Cevap:

  • Boğaz manzaralı yalıların fiyatı bir anda düşüşe geçti.
  • Malazgirt ovasına yakın bir mevkide ordular bir araya geldi.
  • Fen Lisesine girebilmek için altıncı sınıftan beri çalışıyor.
  • Sesini duyurabilmek için avazı çıktığı kadar haykırıyordu.
  • Hastanın durumunu öğrenebilmek hekimlere haber verdiler.
  • Anadolu medeniyetler sofrası etkinlikleri perşembe günü başlayacak.

2.Etkinlik

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Yazar, Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda yattığı odayı nasıl anlatmıştır?
Cevap: Pencereler boğazın mavi sularına bakıyor ve perdeler kapalıyken ince bir yerden gelen boğazdan yansıyan gün ışığı odayı aydınlatıyordu.

2. Son günlerinde Atatürk’ü kimler ziyaret etmiştir?
Cevap:Rıza SOYAK, Salih BOZOK, Kılıç ALİ, Doktor Mim Kemal ÖKEY, Doktor Neşet Ömer İrdelp, Kardeşi Makbule hanım Atatürk’ü son günlerinde ziyaret etmiştir.

3. 29 Ekim 1938’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nın önceki kutlamalardan farkını anlatınız.
Cevap: 29 Ekim 1938’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nın önceki kutlamalardan farkı bu sefer Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinden yoksun bir şekilde kutlanıyor olmasıdır.

4. Atatürk, nasıl bir irade gücüne sahiptir?
Cevap: Atatürk, kafasına koyduğu bir iş olduğu zaman onun önüne ölüm dahi geçemezmiş. Bu denli irade gücüne sahip bir insandır.

5. Atatürk, hasta yatağından güçlükle kalkarak dışarıda bekleyen gençlere neler söylemek istemiştir?
Cevap: Elini güçlükle yerinden alıp öğrencileri selamlamış ve onlara “Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar. Bu bayramlar yarınlar sizindir güle güle çocuklar” diye söylemek istemiştir.

6. Rıza Soyak “Kılıç! Bak, koskoca bir tarih göçüyor!” sözüyle ne anlatmak istemiş olabilir? Açıklayınız.
Cevap:  Atatürk’ün, Türk tarihi için çok önemli bir insan olduğundan ve artık onun Dünya’dan ayrılacağını söylemiş olabilir.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları MEB Yayınları

3.Etkinlik

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıdaki boşluklara yazınız.
Cevap:

Metnin Konusu: Atatürk’ün ölmeden önceki son zamanlarında yaptıkları, onu ziyaret edenler, Cumhuriyet Bayramı ve vefatı.

Metnin Ana Fikri: Atatürk’ün güçlü iradesi ve Cumhuriyet Bayramı’na verdiği önem.


4.Etkinlik

a) Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili
yaptığınız araştırmadan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza anlatınız.
Cevap: Tarihimizde milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan en önemli olay Kurtuluş Savaşı’dır. Ordusu ve yöneticileri dağıtılmış ve bir gücü kalmayan devleti kurtaran şey bu mücadele döneminde milletin birlik ve beraberliğiydi. Türk halkı vatanını işgale girişen düşmanla dört bir yandan aynı anda savaşmaya başlamış ve milli birlik ve beraberlik ruhuyla düşmanı vatanından atmıştır.


b) Yukarıda anlattığınız konuyla ilgili araştırmada kullandığınız “gov” ve
“edu” uzantılı siteler sizce neden güvenilirdir? Tartışınız.
Cevap: Çünkü gov ve edu uzantılı siteler devlet denetiminde olan güvenilir kaynaklardır. Gov devlet sitelerini, edu ise üniversitelerin siteleri olduğunu simgeler. Bu uzantılara sahip sitelerdeki bilgiler tamamen doğrudur.


5.Etkinlik

Aşağıdaki cümlelerde yer alan çekimli fiilleri bularak bu fiillerin kip ve kişi eklerini tabloya yazınız

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayıncılık Sayfa 62 Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları MEB Yayınları

Atatürk’ün gençlerde görmek istediği özellikleri ve gençlere verdiği görevleri dikkate alarak “Gençliğin Ata’ya Cevabı” başlıklı bir yazı yazınız.
Cevap:

Gençliğin Ata’ya Cevabı

Ey büyük Atatürk!
Bizler, emanet bıraktığın bu vatanın gençleriyiz. Senin açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan ve yorulmadan yürüyeceğimize dair yeminin peşinden koşmaktayız. Bizler vatanımızın her geçen zaman daha ileriye taşımak ve münhasır medeniyetler seviyesinden ileriye taşımak için çabalamaya devam ediyoruz.

Bugün senin bize emanet ettiğin vatanı daha ileriye taşımak için fabrikalar, şirketler, teknolojiler, bilimler üretiyor; sanatçılarla, zanaatkarlarla, sporcularla ve ilim insanlarıyla kültürümüzü geliştirmeye ve büyütmeye devam ediyoruz. Gösterdiğin hedefe hiç durmadan, yorulmadan ve korkmadan ilerliyoruz. Gizli düşmanlar vatanımızın etrafını dört bir yandan sararken senin bize verdiğin öğütleri hatırlıyor ve buna göre kendimizi hazırlıyoruz.

Senin bir neferi olduğun Türk ordusu bıraktığından çok daha güçlü ve profesyonel. Sayısız Türk subayı, Türk askeri mühendisi ve Türk askeri emanet bıraktığın bu vatanı korumak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor ve vatanı koruyorlar. 

Bugün ve yarın senin açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyüp dahada ileriye taşımaya devam edeceğiz, sen rahat uyu atam.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.