Cevap Yaz
1 Kasım 2023, 16:48 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 160-162-163. Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 160-162-163. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde  Ekonomiye Katkımız konusunun da bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160-162-163 Cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 160-162-163. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık

5.Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 160-162-163. Sayfa Cevapları Ekonomiye Katkımız

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları ATA Yayıncılık

Çikolatanın ham maddesi olan kakao ağacı Türkiye’de yetişmez. O hâlde, ülkemizde çikolata nasıl üretilebiliyor?
Cevap: Kakao ağacı olmadığı için tohumlar ithal edilip, kakao yağı gibi gerekli olan malzemeler ile işlemlerden geçip çikolata halini alır. Ülkemiz de de bu şekilde ithal edilerek yapılır.

Yukarıdaki listeyi inceleyerek yaşadığınız yerde, adı geçen sanayi ve tarım sektörü alanlarında faaliyetlerin olup olmadığını araştırınız. Bunun üzerinde etkili olan unsurları arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ben Hatay ilinde yaşıyorum. Burada olan sanayi ürünleri; Madencilik, mobilya, Oto ana-yan sanayisi, Demir-çelik, demir-çelikten eşya, Temizlik maddeleri. Tarım ürünleri ise; Meyve, Zeytinyağı, Kanatlı hayvan eti bulunmaktadır. 


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları ATA Yayıncılık

1. Kocaeli’nin gelişmesinde ulaşımın etkisi olmuş mudur?
Cevap:  Evet olmuştur. Ticaretin gelişmesi için ulaşım yollarının da olması gerekir. Ulaşım yollarının yapımı, ucuzluğu ile ticaret artar ve şehir gelişme gösterir.

2. Sizin yaşadığınız yer ulaşım açısından nasıldır? Bu durum yaşadığınız yerdeki ekonomik hayatı nasıl etkiliyor?
Cevap:  Benim yaşadığım yer de hem deniz, hem kara, hem demir yolu hem de hava yolu bulunmaktadır. Liman kendi olduğumuz için ticaret alanında gelişmiş bir yerdir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları ATA Yayıncılık

Siz de https://www.kulturportali.gov.tr/ adresinden, yaşadığınız şehrin kültürel zenginliklerini araştırınız. Yaşadığınız şehrin kültürel zenginlikleri ekonomik yaşamı nasıl etkiliyor? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yaşadığım yerin hem tarihi açıdan eserleri ile öne çıkmakta, hem de mutfağı ile öne çıkmaktadır. Bir bölgenin kültürel zenginlikleri o bölgenin gelişmesine katkıda bulunur.


Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yaşadığınız ilin ülkeler arası ekonomik ilişkilerde ön plana çıkan yönleri ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızın sonuçlarını aşağıdaki boşluğa yazınız
Cevap:  Yaşadığım yer Hatay ilidir. Liman kenti, turizm kenti ve ticaret kendi olarak gözükmektedir. Ekonomik alandan gelişmiş bir şehirdir.


5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 160-162-163. Sayfa, Ekonomiye Katkımız 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.