Cevap Yaz
12 Aralık 2022, 20:08 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41-42-43. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41-42-43. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Uygarlıklar Beşiği: Anadolu ve Mezopotamya konusunun bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41-42-43 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41-42-43. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41-42-43. Sayfa Cevapları Uygarlıklar Beşiği: Anadolu ve Mezopotamya

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 E-Kare Yayıncılık

1. KONU: Uygarlıklar Beşiği: Anadolu ve Mezopotamya

İlk çağlardan kalma eserlerin sergilendiği müzelerde hangi eserler sergilenir? Örnek veriniz.
Cevap: İlk çağlardan kalma çanak, çömlek, savaş aletleri, tarım aletleri, heykeller, savaş arabaları gibi tarihi eserler müzelerde sergilenmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39 E-Kare Yayıncılık

Sümerlerin icatlarından en çok hangisinin insanlığa fayda sağladığını düşünüyorsunuz? Neden?
Cevap: Sümerler çivi yazısını ve tekerleği insanlığa en önemli faydayı sağlamışlardır. Ayrıca ilk kez bu dönemde yazılı kanunlar basılmış ve hukuksal alanda gelişmeler yaşanmıştır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40 E-Kare Yayıncılık

Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir?
Cevap: Asurlar, Anadolu’da Karum adını verdiklerini pazarları kurarak Mezopotamya kültürünün Anadolu’ya ticaret yoluyla yayılmasını sağlamışlardır. Bu sayede Mezopotamya’daki yazı kültürü Anadolu’ya gelmiştir.


SIRA SİZDE

• Eski krallık dönemine ait İnandık Vazosu (Görsel: 2.8), Hititlerden kalan en önemli eserlerdendir. Vazoda, dinî törenle evlenme anlatılır. Kabartma tekniği ile yapılan vazo, kadın ve erkek figürlerinden oluşur.

Bu eser insanlık tarihine ne gibi katkılar sağlayabilir? Söyleyiniz.
Cevap: Bu eser geçmiş hakkında dini düşünceler, evlilik törenleri ve kullandıkları alfabeler hakkında bilgi sahibi oluruz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 41 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Frigler zengin, sanatsever insanlar olarak tanınırdı. İnce işlemeli Frig mobilyaları, tüm Antik Çağ boyunca dillerdeydi. Dönemin modasını oluşturan giysiler üretirlerdi.

• Bu bilgilerden hareketle Friglerin hangi sanat dallarıyla uğraştıklarını belirleyiniz.
Cevap: Flüt, üçgen, simbal, zil ve sirinks gibi çeşitli müzik aletelrinin yanı sıra işleme, marangozculuk ve kıyafet tasarımlarıyla da uğraştıkları bilinmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42 E-Kare Yayıncılık

İyonların, bilimsel alanlarda yapmış oldukları çalışmalar, onların nasıl bir uygarlık olduğunu gösterir?
Cevap: İyonlar bilimsel çalışmaları destekleyen ve bu alanda faaliyetlerini yerinde saymadan sürdüren bir topluluk olduğunu göstermiştir.

Bir çok toplum bilimsel faaliyet yapan insanlara zarar verip onları büyücü olduğunu düşündüğü için bilimsel faaliyetlere katı bir şekilde karşı durmuşlardır. İyonlar tam tersi davranarak bilimsel çalışmalara destek vermiştir.


Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Urartular yapmış olduğu çalışmaları geçiştirmemiş ve oldukça kaliteli çalışarak yüzyıllardır kullanılan bir su yolu inşa etmişlerdir. Bunda bilimsel hesaplamalar ve kaliteli işçilik önemli etkenlerdendir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

“Para” adlı metni okuyunuz ve soruyu cevaplandırınız.


Zamanla, alışverişe en uygun aracın metaller olduğu anlaşıldı. Sizce metallerin hangi özellikleri bunda etkili olmuştur?
Cevap: Metal maddi değeri olduğundan dolayı alışverişe en uygun araç olarak tercih edilmiş olabilir.


SIRA SİZDE

Sizce eski uygarlıkların hiyeroglif ve çivi yazısını kullanmaları, insanlık tarihine hangi yönlerden katkı sağlamış olabilir? Söyleyiniz.
Cevap: Eski uygarlıklar başlarından geçen olayları veya yaptıkları herhangi bir işi hiyeroglif ve çivi yazıları aracılığı ile bunu tabletlere veya mağara duvarlarına çizmeleri kalıcı bir eser yaratacağından dolayı yüzyıllar sonra bile insanlığın geçmişte ne yaptığını anlamamıza yardımcı olacaktır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.