Cevap Yaz
26 Şubat 2023, 18:39 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 74-75-76-77. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 74-75-76-77. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İklim ve İnsan konusuna ait çalışmaların bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74-75-76-77 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 74-75-76-77. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 74-75-76-77. Sayfa Cevapları İklim ve İnsan

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları E-Kare Yayıncılık

İklim ve İnsan

Başlarken

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Haritada (Harita: 3.3) bir şehir belirleyiniz. Bu şehirde verilen hava sıcaklıklarına göre hangi kıyafetlerinizi giyeceğinizi nedenleriyle açıklayınız.
Cevap: Adana 22°C ve güneşlidir. Bu zamanda ince kıyafetler giyer ve güneşten korunmak için şapka, gözlük takarız. 

Hava durumunu takip etmek niçin önemlidir?
Cevap: Hava durumunu takip etmek bizlere yapacağımız işler konusunda yardımcı olmaktadır. Dışarı çıkarken hava durumuna göre giyinmemize yardımcı olur. 


Aşağıda çeşitli faaliyetler görüyorsunuz. Sizce iklimin bu faaliyetler üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? Kendi tecrübelerinize dayanarak açıklayınız.
Cevap: İklim yani hava şartları gideceğimiz yere, yapacağımız etkinliklere etki etmektedir. Yazın sıcak olduğu için denize gideriz. Kışın soğuk olduğu için kalın giyinir, kar yağdığı için kayak yaparız. Bundan dolayı iklim sosyal yaşantımız için çok önemlidir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları E-Kare Yayıncılık

İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürebilir miyiz? Neden?
Cevap: İklim şartlarından etkilenmeden yıl boyunca aynı şekilde hayatımızı sürdüremeyiz. İklim şartları giyeceğimiz kıyafeti, yapacağımız etkinliği etkiler. 


Aşağıdaki görselleri ve açıklamaları inceleyiniz, iklimin insan faaliyetlerine etkisi hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz.
Cevap: İklim şartlarına göre insanlar kolaylıkta zorlukta yaşamaktadırlar. İklim şartlarına göre bazı bölgeler susuz kalmaktadır. Bu susuzluğu barajlar yapılmaktadır. Bazı bölgelerde kar ve don olayı yaşandığı için sosyal hayatları sekteye uğramaktadır. 


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Yaşadığınız yer ve çevresinde görülen iklim tipi ile burada yetiştirilen ürünlere başka hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: İstanbul’da yaşadığım için Akdeniz ve Karadeniz iklimi görülmektedir. Burada yetişen ürünler ayçiçeği, buğday, yulaf, çavdar, patates, yer fıstığı, şeker pancarı ürünleri yetiştirilir. 


SIRA SİZDE

İklimlerle ilgili aşağıdaki bilgileri kontrol ediniz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgilerin doğrusunu aşağıda boş bırakılan yerlere yazınız.
Cevap: 

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları E-Kare Yayıncılık


SIRA SİZDE

Aşağıdaki örnek metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Bu iklimin konut tipi ve giyinme üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir?
Cevap: İklim soğuk olduğu için çoğu zaman kalın kıyafetler, bot, bere tarzı sıcak tutacak kıyafetler giyilmektedir. 

Bu iklimin özelliklerinin günlük yaşantıya ve faaliyetlere etkisini örneklerle açıklayınız
Cevap: Kış iklimi soğuk ve karlı geçen bir iklimdir. Bu iklimde sıcak tutacak kıyafetler giyilir. Evlerin sıcak olması için soba, doğal gaz gibi yakıtlar kullanılır. Bu iklimde sosyal hayat bazı bölgelerde kısıtlanabilmektedir. Yapacağımız etkinlikler kayak olmaktadır. 


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Aşağıda iklimler ile ilgili verilen bilgileri inceleyiniz. Bu bilgiler doğruysa “D” harfini, yanlışsa “Y” harfini işaretleyiniz
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları E-Kare Yayıncılık


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

İklimin hayatınızda yaptığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz
Cevap: İklimin hayatımızdaki olumlu etkenleri çeşitli meyve ve sebzeler tüketebiliriz, farklı etkinlikler yapabiliriz. Olumsuz etkenleri ise bazı bölgeler kurak olabilmektedir. Bazı bölgeler kar yağışından kısıtlanmaktadır. 


ÜRÜN DOSYASI

Çevrenizdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek belirlemeye çalışınız. Daha sonra aile büyüklerinizle bu konuda kısa bir görüşme yaparak notlar alınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.
Cevap: Akdeniz ve Karadeniz iklimi görüldüğü için çevremdeki binalar bu iklim tiplerine uygun malzemeler ile yapılmıştır. Genel olarak çatılı binalar bulunmaktadır. Demir, çelik, çimento, mermer, seramik gibi malzemeler kullanılmaktadır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.