Cevap Yaz
14 Mart 2023, 18:34 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 78-79-82. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 78-79-82. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler konusuna ait çalışmaların bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78-79-82 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 78-79-82. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 78-79-82. Sayfa Cevapları Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

Başlarken

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları E-Kare Yayıncılık

 

 

 

 

Sizce aile bağları (Görsel: 3.24) yerleştiğimiz yerde olmamızda etkili midir? Neden?
Cevap:  Aile bağları güçlü olduğu kadar aile içinde dayanışma da o kadar çok olur. 


İnsan doğa ile niçin etkileşimde bulunmak zorundadır?
Cevap: İnsan yaşamı doğadaki düzen ile devam etmektedir. Doğadan besin elde ederiz. Bundan dolayı etkileşim içinde olmak gerekir. 


SIRA SİZDE

Nüfus ve yerleşmenin dağılışına etki eden faktörlerin yer aldığı tabloyu inceleyiniz. Doğal unsurların başına “D”, beşerî unsurların başına “B” yazınız. Soruları cevaplayınız.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları E-Kare Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Aşağıda verilen beşerî unsurlarla ilgili zihin haritasındaki boş kısımlara “ulaşım, beslenme, barınma, üretim” ifadelerinden uygun olanları örnekteki gibi yazınız. Farklı bir ifade yazmak istiyorsanız nedenini açıklayınız.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları E-Kare Yayıncılık


Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Yaşadığınız yer ve çevresinde insanların doğal ortam üzerinde değişiklik yapmasının sebepleri nelerdir? Bu faaliyetler, nüfus ve yerleşmeye nasıl etki edebilir? Tartışınız.
Cevap: Yaşadığımız yerlerde yaşanabilir hale getirmek için engebeli olan araziler, kaynak ulaşımı daha kolay sağlanabilmesi için barajlar, hatlar yapılmaktadır. Bunların nedeni yaşanılacak hale getirilerek insanların daha kolay ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamaktır. 


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Ülkemizde yukarıdaki faktörlerin beş veya daha fazlasına sahip olan üç il belirleyiniz. Belirlediğiniz illerde yapılan önemli ekonomik faaliyetleri yazınız. Bu faaliyetlerin nüfus artışına etkisi hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz
Cevap:

Diyarbakır → Tarihi eserlerin olduğu (Diyarbakır suları, Hasan Keyf..), tarım ürünlerinin bol yetiştirildiği bir yer, akrabalık bağının olduğu, dağlık bir bölgedir.  Tarım ve hayvancılık ekonomik faaliyet yapılmaktadır. Mevsimlik işçiler bulunduğu için göçler mevsimlik olarak artış göstermektedir.

Adana → Sanayi, tarım bölgesi, deniz kenarında bulunan, tarihi eserlerin olduğu, ulaşım imkanları elverişli bir bölgedir. Sanayi ve tarım alanında gelişme gösteren bir şehir olduğu için hem kalıcı hem de mevsimlik göç almaktadır.

Gaziantep → Ulaşımı elverişli, tarım, sanayi alanında gelişmiş, tarihi eserleri bulunan bir şehirdir. Sanayi geliştiği için göç alan bir şehirdir. 


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar? Örneklerle açıklayınız.
Cevap: Bölgede refah düzeyini arttıracak çalışmalar yapmaktadırlar. Ulaşımı geliştirip, kaynaklara ulaşımı kolaylaştırıyorlar. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.