Cevap Yaz
30 Kasım 2022, 3:06 - Sena Yazdı

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 7. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Yaşayan İnsan Hazineleri Metni Cevapları konusunun da bulunduğu 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 254-255-256-257-258-259-260 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 254-255-256-257-258-259-260.. Sayfa Cevapları Yaşayan İnsan Hazineleri

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 254 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

• “Geleceğe aktarılan sanatsal miraslar” söz grubundan ne anlıyorsunuz?
Cevap: Sanat, bir milletin kültürünü ve değerini yansıtan en önemli unsurdur. Kültürünü zenginleştiren resim, müzik, heykel, dokuma gibi değerler de geleceğe kalan sanat miraslarıdır.


• “Minyatür, cilt sanatı, sedef kakma, keçecilik, âşıklık” sanatlarıyla ilgili bilginiz var mı? Varsa bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Minyatür Sanatı: İnce işlemeli olan, küçük boyutlu resim sanatıdır.

Sedef Kakma Sanatı: Ahşap üzerine çukur açılarak, çukura koyulan sedef sabitlenir.

Keçecilik Sanatı: Koyun, keçi, tavşan gibi memeli hayvanların yünlerinin sıkıştırılması ile yapılan tekstil örneği.

Aşıklık Sanatı: Sanatlarını saz eşliğinde gösterebilen sanatçıların eserleri.


• Yaşadığınız çevrede el sanatları ile ilgili neler yapılmaktadır?
Cevap: Yaşadığım çevrede ebru, çinicilik ve dantel işlemeciliği yapılmaktadır.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 255 Ders Kitabı Cevapları

1.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde geçen aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe sözlükten kontrol ediniz.
Cevap: 

TEZHİP
Tahmin: Süsleme
Sözlük anlamı: Yaldızlı süsleme, boyama

İDEALİST
Tahmin: Düşüncelerinde hayalperest olan.
Sözlük anlamı: Bir görüşe bağlı olan kimse.

ORDİNARYÜS
Tahmin: Herkesten bilgili olan.
Sözlük anlamı: En az beş yıl profesör olarak ders vermiş, üstün bilimsel çalışmalarıyla tanınmış kişi.

KALİGRAFİ
Tahmin: Yazı sanatı
Sözlük anlamı: Güzel yazı sanatı.

RESTORASYON
Tahmin: Onarma işlemi.
Sözlük anlamı: Eski bozulmuş yapıları dayanıklı hale getirerek düzeltme.

NADİDE
Tahmin: Az rastlanan.
Sözlük anlamı: Çok değerli, az bulunan.

İCAZET ALMAK
Tahmin: İzin almak.
Sözlük anlamı: İzin, onay almak.

SEDEF
Tahmin: Cilt hastalığı.
Sözlük anlamı: Gökkuşağı parıltılı, beyaz, sert madde.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 256 Ders Kitabı Cevapları

2.Etkinlik

Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. İzlediğiniz belgesele göre doğru olan ifadelerin başına “D”, yanlış olan ifadelerin başına “Y” yazınız.
Cevap: 

(D) Klasik kitap sanatçısı İslam Seçen, uzun yaşamının sırrını bu sanata bağlamıştır.

(D) Minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, bu sanatı kültür ve sanatı yaşatmak için ele almıştır.

(Y) İslam Seçen’e göre dünya çapında sanat zirvelerine ulaşmış sanatkârlar hâlâ yaşamaktadır.

(D) Sedefkâr Salih Balakbabalar, Türk tezhinatına ait seçkin desenleri ve Türk hat sanatının nadide örneklerini ahşap, sedef, bağa, fil dişi, altın, gümüş, yakut, pirinç gibi malzemelerle uygulamaktadır.

(D) Salih Balakbabalar’a göre sedef kakma sanatını iyi yapabilmek için ahşabı çok sevmek, makine kullanmayı bilmek, malzemeyi tanımak, hat sanatı konusunda bilgi sahibi olmak ve bu işi çok iyi bilenlerle devamlı istişare hâlinde olmak gerekir.

(D) Kalem işi çalışmalarını yapan Muammer Semih İrteş’in ilk hedefi eski eserlerin, geleneksel sanatların en iyi şekilde restore edilmesi ve bu konuda iyi ustaların yetişmesidir.

(D) Keçecilik sanatıyla uğraşan Ahmet Yaşar Kocataş, sadece katıldığı sergilerle geleneğe ilişkin toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamıştır.

(D) Aşıklık geleneği temsilcilerinden İsmail Nar’a göre birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve barışı sağlayacak davranışlar içinde olunmalıdır.

(D) Atma türkü sanatına yeni başlayan Osman Efendioğlu’na göre atma türkü; hiciv, nükte, şaka, kinaye gibi oluşumların bir neticesidir.

(D) Çok sesli şarkı söyleme geleneğinin temsilcisi olan Macahel Yaşlılar Korosu; Artvin Borçka’nın Camili köyünde, yok olmaya yüz tutan geleneksel çok sesli halk şarkılarını yaşatmak üzere 2001 yılında kurulmuştur.

(D) Macahel Yaşlılar Korosu üyeleri; profesyonel müzik eğitimi almamış ve köy imecelerinde, düğünlerinde icra edilen çok sesli şarkı söyleme geleneğini kendileri öğrenmişlerdir.

(D) Minyatür sanatı; ebru, hat ve resim sanatlarıyla iç içedir.


3.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeseldeki sanatlar içerisinde en çok ilginizi çeken sanat dalı hangisidir? Nedenleriyle birlikte anlatınız.
Cevap: En çok, minyatür sanatı ve sedef kakma sanatı ilgimi çekti. Çünkü bir şeyi çizip, boyamak, renk vermek gibi işlemleri olması beni çekti.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 257 Ders Kitabı Cevapları

4.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeselde konuşmacıların sözlü olmayan mesajlarını (ses tonu ve vurgu, beden dili, jest, mimik, giyim kuşam…) belirleyerek anlatmak istediklerini boşluklara yazınız.
Cevap:
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 257 Ders Kitabı Cevapları


5.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde başvurulan düşünceyi geliştirme yolu/yollarını (tanımlama, karşılaştırma, benzetme) bularak kullanıldığı bölümlerdeki örnek cümleleri aşağıya yazınız.
Cevap: 

Tanımlama: Atma türkü sanatına yeni başlayan Osman Efendioğlu’na göre atma türkü; hiciv, nükte, şaka, kinaye gibi oluşumların bir neticesidir.

Örnekleme: Sedefkar Salih Balakbabalar, Türk tezhinatına ait seçkin desenleri ve Türk hat sanatının nadide örneklerini ahşap, sedef, bağa, fil dişi, altın, gümüş, yakut, pirinç gibi malzemelerle uygulamaktdır.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 258 Ders Kitabı Cevapları

6.Etkinlik

Yaptığınız araştırmalar doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş sanatları, bu sanatların unutulma nedenlerini ve ortaya çıkan sorunla ilgili çözüm önerilerinizi aşağıdaki boşluklara yazınız.
Cevap: 

Sorun: Geleneksel sanatların unutulması.

Sorunun Nedenleri: İnsan ihtiyaçlarının değişimi, zevk ve kültür değişimi, nesil farkı, gelişen teknoloji vb.

Çözüm Önerilerim: Bu sanatlar ile ilgili atölye, kurs, ücretsiz özel dersler, seminerler ve tanıtım filmleri yapılabilir. Gelecek nesillere bu sanatları nakletmeyi ve sevdirmek amaçlanmalı.


7.Etkinlik

Aşağıda, anlatım bozukluğu olan cümlelerle anlatım bozukluğunun nedenleri verilmiştir. Bu cümlelerdeki anlatım bozukluklarını nedenleri ile eşleştiriniz. (Birden fazla eşleştirme yapabilirsiniz.)
Cevap:
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 258 Ders Kitabı Cevapları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 259 Ders Kitabı Cevapları

8.Etkinlik

b) Verilen bilgilerden hareketle ilgi alanınıza göre aşağıya bir efemera panosu hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: 

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 259 Ders Kitabı Cevapları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 260 Ders Kitabı Cevapları

9.Etkinlik

Aşağıda, giriş bölümü verilmiş metni içeriğine uygun şekilde tamamlayınız. Metninize uygun bir başlık belirleyiniz.
Cevap: 

İLK TİYATRO MACERAM
Günlerden pazar ve hava çok güzel görünüyor. Arkadaşlarla “Bugün ne yapalım?” diye düşünürken aklımıza arka sokaktaki tiyatro geldi. Hep birlikte tiyatroya doğru güle oynaya yürümeye başladık. Önce oyunlar hakkında bilgi sahibi olmak için afişlere göz attık. Birden neden biz de tiyatro oyunu sergilemiyoruz ki? diye düşündük. Tiyatroyu izledikten sonra bunu konuşacağımız konusunda anlaştık. Tiyatroyu izlerken her hareketlerini daha bir dikkatli incelemiştim. Tiyatro sonrası bir parka giderek bu yılki 23 Nisan etkinliği için bir tiyatro belirledik. 2 ay vardı 23 Nisana. Malzemeler, konuşmalar, yapılacaklar her şey günden güne hazırlanıyordu. 23 Nisan sonunda gelmişti. Gösterimi yaparken öyle benimsemiş ve öyle rahattım ki yeni hobimi ve gelecekte seçeceğim mesleği bulmuştum.


7.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa, Yaşayan İnsan Hazineleri Metni Cevapları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.