Cevap Yaz
2 Ocak 2023, 14:15 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 104-105-107. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 104-105-107. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Lozan Barış Antlaşması konusunun bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 104-105-107 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 104-105-107. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 104-105-107. Sayfa Cevapları Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Dersdestek Yayınları

Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir?
Cevap: Lozan’da görüşülen konular Osmanlı Devleti’nin uzun süre çözemediği sorunları kapsamaktadır. Bundan dolayı “yüzyılların hesabı” tabirini kullanmıştır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Dersdestek Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yukarıdaki karikatürde Lozan Barış Antlaşması’nı imzalamak üzere elinde kalem tutan İsmet Paşa ile diğer temsilcilerin duruş ve hareketlerini karşılaştırdığınızda verilmek istenen mesaj hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap:Bütün devlet adamlarını imzalarını atmış ve İsmet Paşayı beklemektedirler. Bu da Türkiye’nin üstünlüğünü göstermektedir. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları Dersdestek Yayınları

Atatürk’ün yukarıdaki sözünden hareketle Sevr Antlaşması şartlarını da düşündüğünüzde Lozan Barış Antlaşması’nın milletimiz için önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Sevr antlaşmasının şartları çok ağır ve Osmanlı Devleti’ni yıkmaya yöneliktir. Lozan Barış Antlaşması ile yıllardır yıkılmak istenen Osmanlı devleti küllerinden yeniden doğmuştur. Bunu gerçekleştirmek isteyen devletlerin emelleri yıkılmıştır. 


Yukarıdaki metinden hareketle Lozan Barış Antlaşması’nın sağladığı kazanımlar ve bu antlaşmanın tarihimizdeki önemi ile ilgili hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Lozan Barış Antlaşması ile bağımsızlığımızı kazanmış ve devletlerin himayesi altına girmekten kurtulmuşuzdur. Boğazlarımız bizim güvenceniz altına girmiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.