Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 14:30 - Sena Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 116-117-118-119-121. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 116-117-118-119-121. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde  Lozan Barış Antlaşması ile  Milli Mücadele’nin Edebiyata Yansımaları gibi önemli konuların bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116-117-118-119-121 Cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 116-117-118-119-121. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap

8.Sınıf MEB Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 116-117-118-119. Sayfa Cevapları Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) – Milli Mücadele’nin Edebiyata Yansımaları

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 116 Ders Kitabı Cevapları

İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükümeti’nin yanı sıra İstanbul Hükümeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükümeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz.
Cevap: TBMM, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırarak bu oyunlarını bozmuştur.


Mustafa Kemal, Lozan Konferansı’nın hangi nedenlerle İzmir’de toplanmasını istemiştir? Açıklayınız.
Cevap: İzmir ile görüşmeleri takip ederek haberleşmeyi kolaylaştırmak ve Yunanların İzmir ve Batı Anadolu’ya verdiği zararı gözleri önüne sermekti.


8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 118 Ders Kitabı Cevapları

1-) Lozan Barış Antlaşması’nda Boğazların yönetiminin uluslararası bir komisyona bırakılmasını Türkiye’nin egemenlik hakları açısından değerlendiriniz.
Cevap: Türklerin yönetimi altında olan bölgeyi ellerinden almak Türk egemenliğini tahribata uğratacak bir karardır.


2-) Lozan Barış Antlaşması’na göre Ortodoks Rum Patrikhanesi’nin elinden siyasi yetkileri neden alınmıştır? Açıklayınız.
Cevap: Ortodoks Rum Patrikhanesi’nin elinden siyasi yetkilerin almasının nedeni laik devlet anlayışına uymaması ve iç işlerine müdahale etme hakkı engellenmek için alınmıştır.


3-) Lozan Barış Antlaşması’na göre Batılı devletlerin elde ettiği ayrıcalıklardan hangisinin kaldırılması Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını sağlamasında etkili olmuştur? Söyleyiniz.
Cevap: Kapitülasyonun kaldırılması Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını sağlamasında etkili olmuştur.


8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 119 Ders Kitabı Cevapları

Türkiye’de yayımlanan bir derginin yayın yönetmeni olduğunuzu varsayalım. Lozan Konferansı sonunda imzalanan antlaşma ile ilgili derginiz için aşağıdaki başlıklardan hangisini kullanırdınız? Konuyla ilgili alt başlığınız ne olurdu? Yazınız.
Cevap:
8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 119 Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 121 Ders Kitabı Cevapları

Aşağıda, Tarık Buğra’nın “Küçük Ağa” (Görsel 3.45) romanından İstanbul’un işgaliyle ilgili bir bölüm okuyacaksınız. Kitabın yazarı siz olsaydınız eksik cümleyi nasıl tamamlardınız?
Cevap: ”Mustafa Kemal ile gösterdiği azmin özgürlük ruhuydu.” şeklinde tamamlardım.


8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları 116-117-118-119-121. Sayfa, Lozan Barış Antlaşması ile  Milli Mücadele’nin Edebiyata Yansımaları başlıklı çalışmaları cevapladık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.