Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 21:13 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 159-160-161-162-163-164-165-166. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 159-160-161-162-163-164-165-166. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Atatürk Dönemi Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler konusunun bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 159-160-161-162-163-164-165-166 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 159-160-161-162-163-164-165-166. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 159-160-161-162-163-164-165-166. Sayfa Cevapları Atatürk Dönemi Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Dersdestek Yayınları

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde ülkemizde faaliyet gösteren yabancı okullarla ilgili bir metin görüyorsunuz. Metni okuyunuz metinde anlatılan durumun yol açabileceği sonuçları sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Yabancı okulların artışı ülkede iç soruna yol açacaktır. Toplumda birlik ve beraberlik ortamı bozulacak ve ülkenin benliği yok olmaya başlayacaktır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yanda “Yüzyıl Süren Cendere: Osmanlı Devleti Dış Borçları” adlı bir kitabın kapak görseli verilmiştir. “Cendere” baskı altına alma, sıkıştırma anlamında bir sözcüktür. Buna göre yazarın Osmanlı dış borçlarını neden yüzyıl süren bir cendereye benzetmiş olabileceğini sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Osmanlı Devleti dış borçlarından dolayı dış devletlerin baskısı altında kalmıştır. Bu baskı sonucunda da kapitülasyonlar vermek zorunda kalmıştır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Dersdestek Yayınları

İngiltere’nin Musul Sorunu’nu Milletler Cemiyetine taşımak istemesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: İngiltere Mısır sorununu Milletler Cemiyeti’ne taşımasının sebebi olay zamanını uzatarak Türkiye içindeki hazırlıklara engel olup karışıklık çıkarmak istemesinden dolayıdır. Bu karışıklıktan dolayı da Musul İngiltere’ye bırakılmıştır. 


Aşağıdaki soruyu okuyunuz ve cevabınızı noktalı yerlere yazınız.
Siz olsaydınız Musul Sorunu’nun Türkiye lehine çözümü için nasıl bir politika izlerdiniz? Neden?
Cevap: İç sorunlar çözülerek Musul üzerinde yoğunlaşarak tekrar ele geçirmeyi sağlayabiliriz. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları Dersdestek Yayınları

Türkiye’nin Yunanistan ile nüfus mübadelesi yapmak istemesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Yunanistan sınırları içerisinde yaşayan Türkleri baskı altında kurtarmak istemesi, Türkiye sınırları içerisinde kalan Rumların sorun çıkarmalarını önlemek ve huzur ortamı sağlamak için nüfus mübadelesi yapmak istenmiştir. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları Dersdestek Yayınları

Milletler Cemiyetinin başvurma zorunluluğunu uygulamaktan ilk kez vazgeçip Türkiye’ye üyelik davetinde bulunmasından hareketle Atatürk ve Türkiye hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Atatürk’ün kurmuş olduğu yeni Türkiye’nin dış ülkeler tarafından görüldüğü anlaşılmaktadır. 


Milletler Cemiyeti adına kısa bir mektup yazarak Türkiye’yi cemiyetinize katılmaya davet ediniz. Mektubunuzda Milletler Cemiyetini tanıtmayı ve cemiyet olarak Atatürk Dönemi Türk dış politikasıyla ilgili görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız.
Cevap: 

Türkiye Cumhuriyeti’ne,
Dünyada olan Devletler arası sorunlarda barışçıl bir adım ile yol izlemek amacıyla kurulmuş olan Milletler Cemiyeti, Türkiye’nin de dış politikada izlediği barışçıl ilkeler ve insan haklarına duyulan saygıdan dolu barış dolu bir dünya olması için kurmuş olduğumuz Cemiyetimizde sizleri de aramızda görmek isteriz. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yunanistan Başbakanı Venizelos’un Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermesinin nedenlerini sınıfınızda tartışınız.
Cevap: İki devlet arasında barışçıl bir yol izleyerek Atatürk’ün de bu yol da adımları olmasından dolayı aday göstermiş olabilir. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Dersdestek Yayınları

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin gazetelerde zafer olarak nitelendirilmesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile yabancı devletlerin kontrolünde olan boğazlar ellerinden alınarak halkalar Türkiye’ye devredilmiştir. Sözleşme ile denizlerde ve boğazlarda hakimiyet sağlanmış olmuştur. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Dersdestek Yayınları

Türkiye adına Sadabat Paktı’nı kurmak üzere doğudaki komşularınıza hitaben bir davet mektubu yazınız. Mektubunuzda kurulacak paktın amaçlarını ve gerekçelerini Atatürk’ün dış politika ilkeleriyle ilişkilendirerek ifade ediniz.
Cevap:

Irak, İran ve Afganistan ilgili kurum ve mercilerine,
Bulunduğumuz coğrafyada güvenilir bir ticaret ortamı oluşturmak, askeri yardım sağlamak ve ilişkilerimizi daha kuvvetli kılmak amacıyla bu paktı kurmanın zorunlu bir hale geldiğini bildirmek isterim. Kuracağımız bu pakt için sizleri Ankara’da yapacağımız toplantıda görmek isteriz. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.