Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 15:00 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 171-173-174-175-176. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 171-173-174-175-176. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü konusunun bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 171-173-174-175-176 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 171-173-174-175-176. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 171. Sayfa Cevapları Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Dersdestek Yayınları

1. Atatürk’ün ölümünün ardından iç ve dış basında yayımlanan yazılı ve görsel materyallerden bulabildiklerinizi sınıfınıza getirerek arkadaşlarınızla birlikte inceleyiniz.
Cevap: 

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Dersdestek Yayınları

2. II. Dünya Savaşı hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız
Cevap: I. Dünya Savaşını kaybeden Almanya ağır antlaşma imzalamak zorunda kalmıştır. Bu ağır antlaşmadan memnun olmayan Almanya Polonya’ya savaş ilan ederek II. Dünya Savaşı başlamıştır. 

3. “Birden fazla siyasi partinin olmadığı bir ülkede demokrasinin varlığından söz edilebilir mi?” sorusunu gerekçeleriyle birlikte cevaplamaya çalışınız.
Cevap:  Birden fazla partinin olmadığı bir ülkede demokrasi gerçek anlamda yaşanamaz. Gerçek demokrasi farklı siyasi gruplardan çıkan adayların fikirlerine uygun halkın oylaması ile seçilen kişinin yönetime gelmesi ile gerçekleşir. 

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 173-174-175-176. Sayfa Cevapları Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yukarıda verilen gazete haberleri, yorumlar ve fotoğrafla ilgili duygu ve düşünceleriniz nelerdir?
Cevap: Gazete haberlerinde, yazılan yazılarda Atatürk’e karşı olan sevgi, saygı dile getirilmiştir. Ölümünde milletin bir yas içine düştüğü anlatılmaktadır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları Dersdestek Yayınları

Ölümünün yalnız milleti için değil, insanlık için de büyük bir kayıp olarak görülmesi Atatürk’ün hangi kişilik özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir?
Cevap: Atatürk dış politikada barışçıl ve insan haklarına saygılı olarak bir yol izlemiştir. Bu özelliği diğer ülkelerin daha çok yakınlaşmasını sağlamış ve barışa yönelik adımlar atılmaya başlanmıştır. Atatürk’ün ölümü bunlardan dolayı insanlık için bir kayıp olarak görülmüştür. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları Dersdestek Yayınları

• Basında çıkan Atatürk ile ilgili değerlendirmelerde onun hangi yönleri öne çıkarılmıştır?
Cevap: Basında çıkan Atatürk ile ilgili değerlendirmelerde onun barışçıl, yenilikçi, eşitliği destekleyen, yiğitlik özellikleri ön plana çıkarılmıştır. 

• Yapılan değerlendirmelerden sizi en fazla etkileyen hangisidir? Neden?
Cevap:  Kadın ve erkeklerin eşit olarak sayılıp özgürlüğün ön plana çıkartılması etkilemiştir. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları Dersdestek Yayınları

Aşağıdaki haber metni Neue Zürcher Zeitung (Noye Sürher Saytunk) adlı bir İsviçre gazetesinin 22 Kasım 1938 tarihli nüshasından alınmıştır. Atatürk’ün 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan cenaze töreninin anlatıldığı bu haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

• Atatürk’ün cenaze töreninde haberi yazan muhabiri en çok etkileyen olay ne olmuştur?
Cevap: Haberi yazan muhabirin Atatürk’ün tabutunun önünde her sınıftan insanın bulunması ve birlikte yas tutması etkilemiştir. 

• Muhabirin cenaze törenini Atatürk’ün zaferi olarak nitelendirmesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Atatürk her zaman barışçıl bir insan olmuştur. Ayrımcılığın önüne geçmek isteyen Atatürk, cenazesinde bunu başarmış ve her kesimden insanın birlik olup yas tutması onun son zaferidir. 

• Cenaze törenine her kesimden insanın katılması ve ona saygısını sunması Atatürk’ün hangi kişilik özelliklerinden kaynaklanmış olabilir?
Cevap: Barışçıl, insancıl, merhametli bir lider olmasından kaynaklıdır. 

• Haberde Atatürk’ün cenaze töreni, dünyanın hiçbir zaman görmediği bir tören olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeden yola çıkarak Atatürk’ün kişiliği ile fikir ve görüşleri hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Atatürk hem ülke içi hem de ülke dışında izlediği politika barışçıl ve gerçekçi olmuştur. Bundan dolayı her kesimden insanın sevgisini ve saygısını kazanmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.