Cevap Yaz
9 Ocak 2024, 22:35 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 19-20-22-26-28. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 19-20-22-26-28. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde XX. Yüzyılın Başlarında Osmanlı Devleti konusunun bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 19-20-22-26-28 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, fikir ve önerileri yorumlardan yapabilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 19-20-22-26-28. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 19-20. Sayfa Cevapları Mustafa Kemal’in Doğumu, Ailesi ve Çocukluğu

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları Dersdestek Yayınları

Türk milliyetçiliğinin XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Fransız ihtilali ile Osmanlı Devletindeki parçalanmalar Türklerin birlik olup kalan topraklarını korumaya itmiştir. Yapılan bu direniş ile Türk milliyetçiliği daha çok benimsenmiştir. 

Atatürk’ün fikirlerinin oluşmasında ve askerlik mesleğini seçmesinde Selânik’in hangi özelliklerinin etkili olduğu söylenebilir?
Cevap: Atatürk’ün yaşadığı dönemde azınlıkların isyanları artmış, ülke çöküş sürecine girmiştir. Atatürk olumsuzluklara karşı yeni fikirler geliştirerek bu konuda işler yapmaya koyulmuştur. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Dersdestek Yayınları

Mustafa Kemal yukarıda anlatılan girişimini hangi duygularının etkisiyle gerçekleştirmiş olabilir?
Cevap: Atatürk’ün yaaşdığı dönemde Türk-Yunan savaşı baş göstermiştir. Ülkeye karşı yapılan saldırılar, dış ülkelerin emellerini göz önüne alarak ülkesini korumak amacı ile bu girişimde bulunmuştur. 

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 22. Sayfa Cevapları Mustafa Kemal’in Fikir Hayatını Etkileyen Kişiler ve Olaylar

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yukarıdaki şiire göre Ziya Gökalp’in en önemli kaygısı nedir? Şair bu kaygısında haklı mıdır? Neden?
Cevap: Ziya Gökalp yazdığı şiirde hayat için en önemli kaygısının dilimizin unutulması kullanılmaması olduğunu dile getirmektedir. Bende bu kaygının önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir dil o milletin yaşamasını ve devam etmesini sağlayan unsurdur. Dil kültürümüzü yansıtan ve özgürlüğümüzü simgeleyen bir unsur olmasından dolayı unutulması o ülkenin asilime olarak başka devletlerin himayesi altına girmeye iter. 

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 26-28. Sayfa Cevapları I. Dünya Savaşı’na Kadar Mustafa Kemal’in Askerlik Hayatı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Dersdestek Yayınları

Yukarıdaki metinde Mustafa Kemal’in hangi özelliği ortaya çıkmaktadır? Neden?
Cevap: Yukarıda verilen metinde Atatürk’ün ülkesine olan sevgisini, bağlılığını göstermektedir. Aynı zaman da cesaretli ve korkusuz biri olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Dersdestek Yayınları

Sofya’daki izlenimleri Mustafa Kemal’e ileride yapacağı inkılaplardan hangilerine ilham vermiş olabilir?
Cevap: Sofya’da gördüğü toplum yaşamı Mustafa Kemal Atatürk’ü çok etkilemiştir. İnsanların eğitime verdikleri önemi, sanayi de ne kadar ilerlediklerini görmüştür. Bu gördükleri ileride kadın erkek eşitliğine, eğitim için okulların bir yere bağlanmasına, üniversite düzenlemesine, yeni alfabe gibi inkılaplara ilham olduğunu düşünüyorum: 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.