Cevap Yaz
5 Ekim 2023, 16:33 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 9-11-13-15-16. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 9-11-13-15-16. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde XX. Yüzyılın Başlarında Osmanlı Devleti konusunun bulunduğu 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 9-11-13-15-16 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, fikir ve önerileri yorumlardan yapabilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 9-11-13-15-16. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayınları

8.Sınıf Dersdestek T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 9-11-13-15-16. Sayfa Cevapları XX. Yüzyılın Başlarında Osmanlı Devleti

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları Dersdestek Yayınları

1. Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Fransız ihtilali VIII. yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da çıkan ve mutlak monarşinin yıkılarak yerine Cumhuriyetin kurulduğu bir ihtilaldir. Fransız ihtilali ile milliyetçilik akımı ön plana çıkmış  Osmanlı Devletinin de yıkılış süreci hızlanmıştır. Osmanlı Devleti altında bulunan azınlıklar milliyetçilik akımı altında isyanlara başlamışlar ve teker teker bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.


2. Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Atatürk Selanik Askeri Rüşdiyesinde okurken Matematik alanında gösterdiği başarı öğretmeninin dikkatini çekmiştir. Bir gün Matematik öğretmeni Mustafa’yı yanına çağırmış ve “Senin de adın Mustafa, benim de. Bundan sonra senin adın Kemal olsun” diyerek adı artık Mustafa Kemal olmuştur. 


3. Mustafa Kemal’in fikirlerinin oluşumunda hangi kişilerin ve olayların rol oynamış olabileceği konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Okuduğu kitaplar, öğretmenleri, görev arkadaşları etkili olmuştur. 


4. Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.
Cevap: 

Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.

Sakarya Savaşında söylemiş olduğu bu söz vatanına olan sevgisini göstermektedir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Dersdestek Yayınları

Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak Sanayi İnkılabı ve Fransız İhtilali’nin Osmanlı Devleti’ne etkilerini aşağıdaki noktalı yerlere kısaca yazınız.
Cevap:

Sanayi İnkılabının Olumlu Etkileri: Makine teknolojisi gelişmiş ve üretim hızlanmıştır. 
Sanayi İnkılabının Olumsuz Etkileri: Ham madde arayışı ile sömürgecilik ortaya çıkmıştır. İşsizlik artmıştır. Barınma sorunları ortaya çıkmıştır. 

Fransız İhtilali’nin Olumlu Etkileri: Milliyetçilik akımı kendini göstermiştir. Cumhuriyet rejimi ortaya çıkmıştır. Özgürlük, eşitlik adalete dayalı ulusal devletler kurulmuştur. 
Fransız İhitilali’nin Olumsuz Etkileri:Milliyetçilik akımının baş göstermesi ile Osmanlı yıkılış süreci hızlanmıştır. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Dersdestek Yayınları

Görseldeki insanların yağmura rağmen Kanun-u Esasi’nin ilanını dinlemeye devam etmelerinden hareketle hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Kanun-i Esasi halkın yeni alınan kararlara karşı verdiği önemi, dikkati ve saygıyı ifade etmektedir. 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Dersdestek Yayınları

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin son dönemine ilişkin bir değerlendirme görüyorsunuz. Yazılanları okuyunuz ve metnin içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz
Cevap: Hasta Adam 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Dersdestek Yayınları

Dönemin şartları dikkate alındığında size göre yukarıdaki fikir akımlarından hangisi daha gerçekçi ve geçerli görünmektedir? Neden?
Cevap: Dönemin şartları dikkate alındığı zaman Türkçülük fikir akımı daha gerçekçi ve geçerlidir. Çünkü o dönemde Fransız İhtilali ile Milliyetçilik akımı ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti altında yaşayan azınlıklar isyana başlamışlardır. Teker teker toprakların gitmesi kalanların korunması için Türk milletinin birlik içinde olması gerekir. Bundan dolayı Türkçülük akımı en gerçekçi fikir akımı diyebiliriz. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.