Cevap Yaz
17 Mayıs 2022, 12:00 - Gülsüm Yazdı

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı 142-143-144-145. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı 142-143-144-145. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı 142-143-144-145. Sayfa Cevapları 1. Bölüm: Oran ve Orantı

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları

Hatırlayalım

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları

1) Aşağıda verilen tabloya göre soruları yanıtlayınız.
Cevap:

a) 7-D sınıfındaki kız öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısına oranı … 14/26
b) 7-B sınıfındaki öğrenci sayısının 7-C sınıfındaki kız öğrenci sayısına oranı … 30/10 = 3
c) Toplam kız öğrenci sayısının toplam erkek öğrenci sayısına oranı … 54/55
ç) 7-A sınıfındaki kız öğrenci sayısının 7-C sınıfındaki erkek öğrenci sayısına oranı … 12/16


2) Aşağıdaki tabloyu doldurunuz.
Cevap:

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları 2.resim



7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları 3.resim

3) Boyalı bölgeyi yüzdelik olarak bulup % sembolü ile ifade ediniz.
Cevap: %7


4) Aşağıda verilen problemleri çözünüz.

a) 20 çikolatanın 7’sini yiyen Kadir, çikolataların yüzde kaçını yemiştir?
Cevap: %35′ ini yemiştir.


b) Aşağıdaki kutuda sarı bilye sayısı tüm bilyelerin yüzde kaçıdır?
Cevap: Kutuda sarı bilyelerin sayısı tüm bilyelerin sayısının 3/10 ‘üdür. Yüzde olarak ise %30 ‘udur.

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları 4.resim


7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

• 1 kg peynir kaç litre sütten elde edilir?
Cevap: 1 kg peynir 5 litre sütten elde edilir.


• 20 kg peynir elde etmek için kaç litre süte ihtiyaç vardır?
Cevap: 20 kg peynir elde etmek için 100 litre süt kullanmak gerekir.


• 55 litre sütten kaç kg peynir elde edilir?
Cevap: 55 litre sütten 11 kg peynir elde edilir.


• Kullanılan süt miktarı ile elde edilen peynir miktarı arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.
Cevap: 5 litre sütten 1 kg peynir elde ediliyor. Sütün beşte biri (1/5 ‘i ) kadar peynir elde ediliyor.

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

Çözüm Sende

1) 5 litre zeytinyağının fiyatı 95 TL’dir. 1 litre zeytinyağı kaç TL’dir?
Cevap: 95/5 = 19 TL
1 litre zeytinyağının fiyatı 19 TL’dir.


2) 120 km’lik yolda 8 litre benzin tüketen bir araç, 1 litre benzinle kaç km yol gider?
Cevap: 120/8 = 15 km
1 litre benzin ile 15 km yol gider.


3) Markete deterjan almaya giden Rasim, aynı marka deterjanın farklı kilogramlarda paketlenerek üç ayrı seçenekle satışa sunulduğunu görmüştür. Rasim, aşağıdaki seçeneklerden hangisini alırsa daha ekonomik bir alışveriş yapar?
Cevap: A seçeneği: 3 kg’lık paket 10 TL deterjanını alırsa daha ekonomik bir alışveriş yapmış olur.


7. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

4) Yandaki tablo A marka çikolatanın üç farklı marketteki fiyatlarını göstermektedir. Hangi marketteki çikolatanın fiyatı daha uygundur?
Cevap:

Tekli olarak kaç TL ye geldiklerini hesaplayıp en düşük maliyete gelen marketten almalıyız.
X marketteki çikolatanın tanesi: (24/48= 0,5 ) 50 Kuruşa denk gelmektedir.
Y marketteki çikolatanın tanesi: (27/60= 0,45 ) 45 Kuruşa denk gelmektedir.
Z marketteki çikolatanın tanesi: (21/50= 0,42 ) 42 Kuruşa denk gelmektedir.
Z marketteki A marka çikolatanın fiyatı daha ekonomiktir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.