Cevap Yaz
4 Nisan 2023, 14:23 - Sena Yazdı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 70-71-72. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 70-71-72. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde LGS sınavına hazırlanan 8. sınıf öğrencilerimizin okulda ve ev ödevlerini yaparken en çok zorlanacağı konular arasında bulunan 8. sınıf fen bilimleri ders kitabı cevapları sayfa 70-71 ve 72’deki ders kitabı cevaplarını paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz. 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 70-71-72. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık konusu içerisinde Katı Basıncını Etkileyen Değişkenler başlıklı konunun çalışmalarını uyguladık.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 70-71-72. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8.Sınıf Adım Adım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 70-71-72. Sayfa Cevapları Katı Basıncını Etkileyen Değişkenler

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayınları Sayfa 70 Ders Kitabı Cevapları

Aşağıdaki görsellerde verilen durumları inceleyiniz. Sizce bu durumların görülme sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Bu durumların görülme sebebi cisimlerin ağırlıklarından dolayı zemine yaptığı kuvvete bağlıdır.


Bütün cisimler temas ettiği yüzeylere ağırlıklarından dolayı kuvvet uygular. Otomobillerin kumlu yüzeylerde tekerlek izi bırakmasının, canlıların karlı veya kumlu zeminlerde ayak izinin oluşmasının sebebi cisimlerin yüzeylere uyguladığı bu kuvvettir. Peki, katı cisimlerin yüzeye yaptığı etki hangi değişkenlere bağlıdır? Şimdi bu soruya cevap verebilmek için bir deney yapınız.
Cevap: Katı cisimlerin yüzeye yaptığı etki cisme uygulanan kuvvete ve yere temas eden yüzey alanının genişliğine bağlıdır.


8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayınları Sayfa 71 Ders Kitabı Cevapları

DENEY

3. Süngerle oluşturulmuş zemin üzerine önce iki kâseyi, ardından üç kâseyi üst üste koyunuz. Sünger üzerindeki çökme miktarını gözlemleyiniz. Gözlemlerinizi aşağıdaki tabloya kaydediniz.
Cevap:
8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayınları Sayfa 71Ders Kitabı Cevapları


4. Süngerle oluşturulmuş zeminin üzerine özdeş kitaplardan birini yatay, diğerini dikey olarak koyunuz. Kitapların sünger üzerinde oluşturduğu çökme miktarını gözlemleyiniz. Gözlemlerinizi aşağıdaki tabloya kaydediniz.
Cevap:
8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayınları Sayfa 71Ders Kitabı Cevapları1

Sonuca Varma

1. Üst üste konulan kâselerin sünger zemin üzerinde oluşturduğu çökme miktarının farklı olmasının sebebi nedir?
Cevap: Üst üste konulan kaselerin sünger zemin üzerinde oluşturduğu çökme miktarının farklı olmasının sebebi zemine uygulanan ağırlığın artmasıdır.


2. Kitabın farklı yüzeylerinin sünger zemin üzerinde oluşturduğu çökme miktarının farklı olmasının sebebi nedir?
Cevap: Kitabın farklı yüzeylerinin sünger zemin üzerinde oluşturduğu çökme miktarının farklı olmasının sebebi kitap dik koyulduğunda küçük bir yüzeye kitabın ağırlığının etki etmesidir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.