Cevap Yaz
12 Mayıs 2024, 22:18 - Furkan Yazdı

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 24-26-28-30-31-32. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 24-26-28-30-31-32. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde imam hatip ortaokul öğrencileri için özenle hazırladığımız konular arasında bulunan ve içerisinde 4. İman Bakımından İnsanlar / 5. Esmâ-i Hüsnâ’yı Tanıyorum  konularının bulunduğu temel dini bilgiler ders kitabı sayfa 24-26-28-30-31-32 Cevapları konusunu paylaştık. 4. İman Bakımından İnsanlar / 5. Esmâ-i Hüsnâ’yı Tanıyorum  konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 24-26-28-30-31-32. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı 24-25-26-27. Sayfa Cevapları 4. İman Bakımından İnsanlar / 5. Esmâ-i Hüsnâ’yı Tanıyorum

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları MEB Yayınları

4. İman Bakımından İnsanlar

Sizce niçin tüm insanlar aynı şeyi düşünüp aynı fikirde olmazlar?
Cevap: Her insanın aklı ve iradesi bulunmaktadır. Her insan kendi doğru bildiğini, kendi yanlış bildiğini uygulayıp uygulamamakta özgürdür. Allah rehber niteliğinde olan Kur’an-ı Kerim’i göndererek insanlara doğru yolu göstermiştir.

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları MEB Yayınları

YAZALIM

Kur’an-ı Kerim’de müminlerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Sizler de Kur’an-ı Kerim’den müminlerin bazı özelliklerini bulup yazınız.
Cevap:

  • İslamın şartlarını eksiksiz yerine getirirler.
  • İmanın şartlarını eksiksiz yerine getirirler.
  • Allah’a şirk koşmazlar.
  • Başka bir mümin kardeşinin kuyusunu kazmaz.
  • Ağzından hayırlı söz çıkar.
  • Hakkı söyler, yalandan kaçar.
  • Allah’ın yasakladıklarından uzaklaşır.

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları MEB Yayınları

KONUŞALIM

“Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.”

Peygamberimizin yukarıdaki hadisinden anladıklarınızı arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Bir müslüman kötü davranış sergilemez. Münafıklar kötü söz ve yalan söyler, sözünden döner ve emanete hıyanet edenlerdir.


5. Esmâ-i Hüsnâ’yı Tanıyorum

Allah’ın (c.c.) isimlerinden hangilerini biliyorsunuz?
Cevap: Allah’ın Er-Rahim, El-Kuddüs, El-Aziz ve El-Bari isimlerini biliyorum.

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları MEB Yayınları

KONUŞALIM

Sizce Sevgili Peygamberimiz Ayet el-Kürsi olarak bilinen yukarıdaki ayeti neden sık sık okumamızı istemiş olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Bu ayet içerisinde Allah pek çok kez zikredilip yüceltildiği, islamın ve imanın şartlarından bahsedildiği için fazileti daha fazladır. Allah’ın rahmeti ve bereketini almak için tavsiye etmiş olabilir.

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları MEB Yayınları

KONUŞALIM

Henüz bir köle olan ve dininden dönmesi için çölün kızgın kumlarına yatırılan, göğsünün üstüne koca koca taşlar konan Hz. Bilal (r.a.), asla putların adını ağzına almamakta ve sadece “Ehad, Ehad” demektedir.

Hz. Bilal’in (r.a.) neden böyle haykırdığını arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Ehad yani türkçe olarak birdir kelimesini Allah’ın tek olduğunu ifade etmek için kullanılmıştır. Hz. Bilal (r.a.) “Ehad” sözünü bu nedenle kullanmış olabilir.


DEĞERLENDİRELİM

“Eğer siz Allah’a gerçekten güvenip tevekkül edebilseydiniz, kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de mutlaka rızıklandırırdı: Kuşlar sabah karınları açlıktan çökmüş olarak yuvalarından çıkarlar, akşam karınları doymuş olarak evlerine dönerler.”

Peygamberimizin yukarıdaki hadisinde müminde bulunması gereken hangi özelliğe vurgu yapılmaktadır? Değerlendiriniz.
Cevap: Peygamberimiz müminlerin tevekkül özelliğine vurgu yapmaktadır. Allah’a tevekkül edip güvenilmesinden bahsetmiştir.


Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı Cevapları 24-26-28-30-31-32. Sayfa, 4. İman Bakımından İnsanlar / 5. Esmâ-i Hüsnâ’yı Tanıyorum 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.