Cevap Yaz
17 Mart 2024, 23:05 - Furkan Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları MEB Yayınları eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 7. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Üretim ve Yönetimin Temeli Toprak konusunun bulunduğu 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları konusunu cevapladık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap

7.Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları Üretim ve Yönetimin Temeli Toprak

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

ÜRETİM VE YÖNETİMİN TEMELİ TOPRAK

Toprak insan hayatında neden önemlidir? Tartışınız.
Cevap: Toprak insanların en temel besin ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmek için çok önemlidir. İnsanların yaptığı bu faaliyete tarım denir. İnsanlar tarımdan önce avlanarak ve büyük riskler altına girerek beslenirdi. Tarım daha güvenilir ve daha az yorucu bir beslenme olduğu için toprağın önemi artmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

Çayönü yerleşmesinde yaşayan insanlar, günümüzden yaklaşık kaç bin yıl önce yaşamıştır? Yazınız.
Cevap: Çayönü yerleşmesinde yaşayan insanlar günümüzden yaklaşık 9270 yıl ile 8270 yıl öncesinde yaşamıştır.

Çayönü’nde yaşayan insanlar üretim yaparken hangi tarım aletlerini kullanmış olabilir? Yazınız.
Cevap: Çayönü’nde yaşayan insanlar üretim yaparken hayvanlarla sürülen çapa tarzı büyük aletler, değirmen taşı gibi aletler kullanmış olabilirler.


Toprağın yönetim ve denetim altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız.
Cevap: Toprakları elinin altında tutmak zenginlik göstergesidir. İnsanlar ne kadar çok toprağı varsa o kadar zengin sayılıyordu. İnsanlarda güç gösterisi yapmak için bu iki ifadeye çok önem verirdi.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 146 Ders Kitabı Cevapları

Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınmasındaki amaç nedir? Açıklayınız.
Cevap: Tımar sahibi askerlerin kendini üstün görmeyip devlete bağlı olduklarını unutmaması gerektiği için böyle bir tutum takınmış olabilirler.


Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçiye ceza uygulamasının amacı nedir? Açıklayınız
Cevap: Osmanlı Devleti topraklarında tarımın sürekliliğinin sağlanması ve halkın tembelliğe alışmaması için böyle bir yönetim tutumu sergilemiştir.


BİRLİKTE YAPIYORUZ

Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir yönetici olsaydınız üretimde sürekliliği sağlamak için hangi planlamaları yapardınız? İlgili alana yazınız.
Cevap: Üretimde sürekliliği sağlamak adına tımar sistemini dahada güçlendirirdim. Tımar olmayan yeni yerleşkeler inşa edip nüfusu fazla olan bölgelerden insanlar alıp yeni köyler kurardım ve orada da tarımın işlemesini sağlardım. Ülkenin tarım yapılmayan bir karış toprağını bırakmazdım.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 147 Ders Kitabı Cevapları

Tımar sistemindeki bozulmalar üretimi nasıl etkilemiştir? Siz olsaydınız tımar sistemi yerine nasıl bir üretim ve yönetim politikası geliştirirdiniz?
Cevap: Tımar sisteminin bozulmasıyla halk üstündeki baskı gitmiş ve üretim yavaşlamıştır. Ayrıca tımar askerleri tarım yapan askerlere fiziksel anlamda da destek olduğu için tarım yapmakta zorlaşmıştır.


Mustafa Kemal Atatürk, neden millî ekonominin temelini ziraat (tarım) olarak görmektedir? Açıklayınız.
Cevap: Bir ülkenin özellikle kuruluş aşamasında en ucuz ve en iyi şekilde kalkınmasının sağlanabilmesi için tarım en iyi yoldur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 148 Ders Kitabı Cevapları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Aşağıda Türkiye’de tarımı destekleyen bazı kurum ve kuruluşlar verilmiştir. Bu kurum ve kuruluşların amaçlarının ne olduğunu araştırarak ilgili alanlara yazınız. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 148 Ders Kitabı Cevapları


7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 144-145-146-147-148. Sayfa, Üretim ve Yönetimin Temeli Toprak başlıklı çalışmaları cevapladık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.