Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 14:19 - Sena Yazdı

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 262-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 262-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Okuma Çalışmaları gibi çeşitli edebiyat konularını barındıran 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 262-266 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 262-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 262-266. Sayfa Cevapları Okuma Çalışmaları

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 262 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlık

Bildiğiniz, tanıdığınız, yaşadığınız yerlerle ilgili çok önceleri yazılmış bir gezi yazısında anlatılanları bugünkü durumla karşılaştırdığınızda gözlemlediğiniz değişiklikler sizde ne gibi duygular uyandırır? Açıklayınız.
Cevap: Öncesinde yazılmış ve bugün yazılmış gezi yazılarını karşılaştırdığımda mekanların her anlamda değişmiş olması bende zamanın ne kadar hızlı ilerlediği hissiyatını yaşatır. 


10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 266 Cevapları MEB Yayınları

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Gezi yazısı türünün ortaya çıkmasında sözlü ve yazılı kültürün, toplumsal değişim ve etkileşimlerin, yayın organlarının ve teknolojinin etkisini belirtiniz.
Cevap: Gezi yazısı yazı ile birlikte ortaya çıkan her geçen gün gelişen öğretici metinlerdir. Teknolojinin gelişmesi gezi yazılarının da gelişip artmasını sağlamıştır. 


2. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden alınan metinde, metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları belirleyiniz.
Cevap:

  • Değirmenlerin kullanılması.
  • Su sarnıçlarının kullanılması
  • Rum ve Ermeni mahallelerinin olması
  • Bağların sulanması için arkların yapılması.
  • Şehrin 1021 yılında harap edilmesi.
  • Avlanmada kuşların ve köpeklerin kullanılması.

3. Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları bölümünde verilenler dışında metinde anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını bulunuz. Bunların anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz, tahmininizin doğruluğunu kaynaklardan yararlanarak kontrol ediniz.
Cevap:

Cevher
Tahminim: Yetenek, kişiye özgü güç.
Sözlük anlamı: Mücevher, değerli taş.

Yalçın
Tahminim: Yüksek, kaygan.
Sözlük anlamı: Dik, sarp olan

Taşra
Tahminim: Bir ülkenin dışı.
Sözlük anlamı: Dışarı


4. Metinde ortaya konulan bilgi, tespit ve yorumları; gerekçe, kanıt, tutarlılık, geçerlilik ve doğruluk açısından değerlendiriniz.
Cevap: Metinde gezi yazısı anlatılmaktadır. Gezi yazıları tutarlı, kanıtlanabilir ve doğru olmalıdır. Bu metinde özelliklere dikkat edilerek yazılmıştır. 


5. Metnin anlam özelliklerini etkileyen kültürel unsurları belirleyiniz.
Cevap: Metnin anlam özelliklerini etkileyen en önemli kültür unsuru o dönemde dinin ön planda olması, dindeki yasakların işlenmesi ve avcılıktan bahsedilmesidir. 


6. Metindeki toplumsal ve kültürel değerlerle içinde yaşadığınız toplumun değerlerini karşılaştırınız.
Cevap: Metinde kalelerin toplumsal bir değere sahip olması ele alınmışken günümüzde sembolik tarihi eserlerdir. Metinde dinin kültürel değerlerine değinilirken günümüzde din eskisi gibi baskın değildir. 


7. Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yıl dönümü (2011), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.

Bu bilgiden hareketle Evliya Çelebi’nin yazdıklarının niteliğiyle ilgili nasıl bir sonuca ulaşılabilir? Açıklayınız.
Cevap: Evliya Çelebi yapmış olduğu çalışmalar ve yazdığı eserler sayesinde dünya çapında önemli bir kişilik haline gelmiştir. Öyle ki uluslararası kuruluşlar Evliya Çelebi’nin 400. doğum gününde kendisini anmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.