Cevap Yaz
10 Şubat 2024, 14:05 - Betül Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 72-74-75-76-77. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 72-74-75-76-77. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İki Kardeşin Fedakarlığı konusunun bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 72-74-75-76-77 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 72-74-75-76-77. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayınları 72-74-75-76-77. Sayfa Cevapları İki Kardeşin Fedakarlığı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları KOZA Yayınları

Hazırlık

1. Yardıma muhtaç insanlar için neler yapıyorsunuz?
Cevap: Yardıma muhtaç insanlar gördüğümde onlara maddi  ve manevi yardımda bulunurum.

2. Kantinden çok istediğiniz kalemi almak için sıraya giriyorsunuz. O sırada bir sınıf arkadaşınız yanınıza gelerek karnının çok acıktığını söylüyor. Bu durum karşısında nasıl davranırsınız?
Cevap: Kalem alacağım parayla ona yiyecek bir şeyler alırdım.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları KOZA Yayınları

1. Etkinlik

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinde geçtiği cümlenin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Kelimeleri, sözlük anlamlarından faydalanarak bulmacada uygun yerlere yerleştiriniz. Bu kelimelerden iki tanesini cümle içinde kullanınız. Anlamını yeni öğrendiğiniz kelimeleri sözlüğünüze yazmayı unutmayınız.
Cevap:
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları KOZA Yayınları

2. Etkinlik

Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin zıt anlamlılarını belirleyip yanlarına yazınız. Bulduğunuz kelimeleri cümle içinde kullanınız.
Cevap:

1.Bekar: Evli
Cümlem: Evli insanların daha fazla sorumlulukları vardır.

2.Fazla: Az
Cümlem: Az sonra geleceğini söylemişti.

3.Karanlık: Aydınlık
Cümlem: Karanlıklar aydınlığa kavuşur elbet.


3. Etkinlik

b. Aşağıdaki varlık adlarında yapım eki almış olanları işaretleyiniz.
Cevap:
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları KOZA Yayınları

4. Etkinlik

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.
Cevap:

Kardeşler, çiftlikte kazandıklarını nasıl paylaşıyorlar?
Cevap: Kardeşler çiftlikte ne kazandılarsa eşit şekilde paylaşıyorlarmış.

Evli olan kardeşin aklını kurcalayan sorun nedir?
Cevap: Kazandıkların eşit olarak paylaşıyor olmaları aklını kurcalamıştır.

Kardeşler aynı düşüncelere sahip olduklarını nasıl anladılar?
Cevap: Çuvalları gece ambara taşırken çarpıştıklarında anladılar.

Kardeşlerin yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız?
Cevap: Evli kardeşin yerinde olsaydım: Bende  kardeşimi düşünür her gün çuvalı kardeşimin  ambarına taşırdım.

Bekâr kardeşin yerinde olsaydım: Abimin daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüp ona yardımcı olurdum.


5. Etkinlik

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.
Cevap:

Metnin konusu: İki kardeşin fedakarlık hikayesi
Metnin ana fikri: Fedakarlık


6. Etkinlik

Metni bir kez daha okuyunuz.
Cevap:

Yazarın fedakârlık hakkındaki düşünceleri nelerdir? Yazar, kardeşliğe nasıl bakıyor? Düşününüz. Yazarın fedakârlık ve kardeşlik ile ilgili düşüncelerine katılıp katılmadığınızı nedenleriyle yazınız.
Cevap: Yazar fedakarlığı kendimizden önce sevdiklerimizi düşünmemiz gerektiğini anlatmıştır. Gerçek kardeşliğin sadece  kan bağıyla değil fedakarlıklarla yapılabileceğini anlatmıştır. Yazarın düşüncelerine katılıyorum. 

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları KOZA Yayınları

7. Etkinlik

Metnin hikâye unsurlarını yazınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları KOZA Yayınları


8. Etkinlik

Aile içinde veya arkadaşlar arasında yeri geldiğinde fedakârlık yapmanın önemi hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda günlük hayatınızdan örnekler veriniz.
Cevap:

Bir saatlik yolculuğun sonunda mahalledeki Ali Amca’nın kapısının önünde bekliyordum. Ali Amca, her zaman fedakar bir insandı.

Kapıyı çaldığım anda yüzünde şaşkınlık belirdi. Nedenini anlamadan içeri davet etti beni. Oturduğumuzda, ona fedakarlık kavramıyla ilgili bir hikaye duymak istediğimi söyledim. Ali Amca sessizce düşündü ve ardından geçmişinden bahsetmeye başladı.

Ali Amca’nın gençken yaşadığı bir olayı anlattı. Kendisi henüz üniversiteye yeni başlamıştı ve ailesi maddi sıkıntılar içindeydi. Bir gün, erkek kardeşi hastalandı ve acil bir ameliyat geçirmesi gerekiyordu. Ancak aile, bu masrafları karşılamak için yeterli paraya sahip değildi. Ali Amca, ne yapacağını bilemez bir haldeydi.

Fedakarlık yapma kararı aldı. Kırdığı birikimlerini kullanarak, kendisinin üniversite okumasını sağlayan bursu geri ödeme sürecine girmeden erkek kardeşinin ameliyat masraflarını karşıladı. Bu onun için büyük bir fedakarlıktı çünkü hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldı.

Ali Amca’nın hikayesi beni etkiledi ve düşündürdü. Fedakarlık, bazen kendimizi ikinci plana atmayı gerektirir. Ali Amca’nın olayı, gerçekçi bir şekilde insan doğasının gücünü gösteriyordu.


9. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız çalışmadan hareketle defterinize fedakârlık konusunda bir hikâye yazınız. Hikâyenize içeriği yansıtacak şekilde başlık belirleyiniz. Hikâyenizi bitirdikten sonra kontrol ederek varsa yazım ve noktalama hatalarınızı düzeltiniz. Hikâyenizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer isterseniz hikâyenizi sınıf ya da okul panosunda da sergileyebilirsiniz.
Cevap:

Nisa, renkli bir boya seti almayı çok istiyordu. Güzel resimler yapabileceği bir sete sahip olmak için para biriktirmeye karar verdi. Her hafta harçlığının bir kısmını kenara koyarak büyük bir para topladı.

Sonunda, uzun bir süre sonra Nisa’nın biriktirdiği para boya setini almaya yetmişti. Sevinçle parayı cebine koydu ve kırtasiyeye doğru yola çıktı. Yolda yürürken mendil satan küçük bir çocuk fark etti. Nisa, çocuğun yardıma ihtiyaç duyduğunu anladı. Ancak aklında hala boya seti vardı. Bir yandan çocuğa yardım etmek isterken diğer yandan da beklediği boya setinden vazgeçmek istemiyordu. İçinde karmaşık duygularla dolup taşıyordu.

Kırtasiyeye gelince, Nisa duraksadı. Sonra kendine şu soruyu sordu: “Gerçekten fedakarlık yapmalı mıyım?” Ardından, içindeki duygulara kulak vererek kararını verdi. Nisa, boya setinin yerine çocuğa yardım etmeye karar verdi.

Kırtasiyeden çıktıktan sonra mendil satan çocuğun yanına yaklaştı ve güler yüzle selam verdi. Nisa, topladığı parayı çocuğa uzattı ve yardım etti.

Çocuk şaşkınlık içinde parayı aldı ve Nisa’ya teşekkür etti. Bu durum Nisa’nın içini mutlulukla doldurdu. Boş ellerle evine dönse de kalbinde fedakarlık yapmanın mutluluğu vardı. Bu olayı babasına anlattıktan sonra babası Nisa ile gurur duymuş ve onu kırtasiyeye götürerek istediği boya setini almıştı. Nisa böylece fedakarlığın ve iyi kalpli olmanın güzel bir şey olduğunu anladı.


Sonraki Derse Hazırlık

Toplumdaki anlaşmazlıkların ve tartışmaların nedenleri ve çözüm yolları konusunda araştırma yapınız. Araştırmanızı yaparken bilgi kaynaklarını etkili bir şekilde kullanınız. Televizyon, internet veya gazete gibi çoklu medya kaynaklarında yer alan haberlerden faydalanınız. Araştırma yaparken yararlandığınız sitelerin güvenilir olduğundan emin olunuz. Ayrıca bu sayfalardaki köprü metinlere erişim sağlamayı unutmayınız (Köprü metin, dijital ortamındaki bir metin üzerinden başka bir metne bağlantıyı sağlayan kelime veya cümledir. Bazı dijital metinlerde bazı kelimeler farklı renk ve biçimde yazılıdır. Bu kelimelere tıklandığında başka bir sayfa açılarak yeni bir metne erişilir.)
Cevap: Anlaşmazlıkların ve tartışmaların çözümünde, iletişimin gücü vurgulanmalıdır. Empati kurmak, karşılıklı anlayışı teşvik etmek ve düşünce farklılıklarını kabul etmek önemlidir. Ayrıca, adaletin sağlanması, eşitlikçi politikaların ve fırsatların teşvik edilmesi, toplumsal anlaşmazlıkları azaltmada önemli bir rol oynar.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.