Cevap Yaz
7 Mayıs 2024, 18:05 - Betül Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93-94-95-96-97 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93-94-95-96-97 Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Tatlı Dile Dair konusunun bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93-94-95-96-97 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93-94-95-96-97 Cevapları KOZA Yayınları

5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayınları 93-94-95-96-97. Sayfa Cevapları Tatlı Dile Dair

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları KOZA Yayınları

Hazırlık

1. Arkadaşlarınızla konuşmalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?
Cevap: Arkadaşlarımla konuşurken onların kalplerini kırmamaya, kötü şeyler söylememeye dikkat ediyorum.

2. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” atasözünden anladıklarınızı açıklayınız.
Cevap: Tatlı dille hallolmayacak, ikna olmayacak kimsenin olmadığını anlıyorum. İnsan tatlı dilli olursa her işini halledebilir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları KOZA Yayınları

1. Etkinlik

Metni dinlerken önemli gördüğünüz bilgi ve cümleleri aşağıya not alınız.
Cevap: Tatlı dil çok güçlü bir araçtır. Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartır. Tatlı dille konuşan insanlar hakkında “Ağzından bal akıyor” derler.


2. Etkinlik

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri defterinize yazınız. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Kelimelerin sözlük anlamlarını tahminlerinizle karşılaştırınız. Bu kelimeleri birer cümlede kullanınız
Cevap:

Bucak
Tahminim: Kuytu yer
Sözlük anlamı: Kenar, köşe

Yatışmak
Tahminim: Sakinleşmek
Sözlük Anlamı: Hızı,  etkisi azalmak

Dayatmak
Tahminim: Zorlama
Sözlük anlamı: Alıkoymak

Savmak
Tahminim: Uzaklaşmak
Sözlük anlamı: İstenmeyen birini yanından uzaklaştırmak


3. Etkinlik

Metni özetleyerek yazınız. Özetinizi yazarken kendi cümlelerinizi kullanmaya ve tekrar eden ifadelerden kaçınmaya dikkat ediniz.
Cevap: Gülen yüz ile tatlı dili bağdaştırmak çokta zor olmamalı. Mağazadaki mankenlere baktığımızda hepsi birbirinden güzel, güler yüzlü mankenler var fakat tatlı dil olmadığı için soğuk gelirler bize. İnsanda da böyledir tatlı dil sıcak tutar arayı. Dilli olmak   güzel bir şey ama  tatlı dilli olmak. Allah dilin acısını verdimi  onun bir çaresi yoktur. Dil yarası yaraların en büyüğüdür. Dili tatlı olmayan insanlardan köşe bucak kaçarsınız. Tatlı dille bir şey istendiğinde onu zor durumda olsanız bile yaparsınız.

4. Etkinlik

Metnin konusunu yazınız.
Cevap: Tatlı dilin etkisi

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları KOZA Yayınları

5. Etkinlik

Metnin ana fikri olan ifadeyi işaretleyiniz.
Cevap: 
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları KOZA Yayınları


6. Etkinlik

Metinle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Metni beğendiniz mi? Sizce yazarın metinde eksik bıraktığı bir şey var mı? Açıklayarak yazınız.
Cevap: Metinde tatlı dilden çok güzel ve etkili bir şekilde bahsedilmiştir. Günümüzde tatlı dilli insanlar ne kadar azalmış olsa da  içimiz de hala  tatlı dilli,  güzel yürekli insanlar var.


7. Etkinlik

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Yazara göre mağaza vitrinlerindeki mankenlerin soğuk bulunmasının sebebi nedir?
Cevap: Tatlı dilinin olmaması. 

Dil yarası neden yaraların en derinidir?
Cevap: Bıçak yarası geçer ama dil yarasının açtığı yara ruhunu etkiler bu yüzden en derin yaradır.

Kalbi imar eden nedir?
Cevap: Kalbi imar eden tatlı dildir.

Annenizden bir şey isteyeceğiniz zaman talebinizi nasıl dile getiriyorsunuz? Bir örnekle açıklayınız.
Cevap:  İsteklerimi annem benim için şunu yapar mısın diyerek dile getiririm 

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları KOZA Yayınları

8. Etkinlik

Kısa çizgi (-) konusunda verilen aşağıdaki bilgileri okuyunuz. Kısa çizginin kullanıldığı yerlerle ilgili örnekler yazınız.
Cevap: 
1. Örnek: Canım çok sıkılıyordu. Onun gelmesi-
ben istedim

2.Örnek: Yıllar önce- hangi yıldı hatırlamıyorum- bende Ankara’ya gitmiştim.

3.Örnek: Salata-lık

4.Örnek: Sal-dı-rı

5.Örnek: 10-5=5

6.Örnek: -15°

7.Örnek: Almanca- Türkçe sözlük

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları KOZA Yayınları

9. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız araştırmanın sonuçlarını da kullanarak “İnsan ilişkilerinde tatlı dilli olmanın önemi” konusunda bir konuşma yapınız. Konuşmanızda araştırma sonucunda derlediğiniz özlü sözleri de kullanınız. Konuşurken konu dışına çıkmamaya özen gösteriniz.
Cevap:

İnsanlar arasındaki iletişimde tatlı dilli olmak çok önemlidir çünkü başkalarına değer verdiğimizi ve saygı duyduğumuzu gösterir. Tatlı dilli olmak, karşı tarafın duygularını incitmeden düşüncelerimizi ifade etmemize yardımcı olur. Empati kurmak ve anlayışlı olmak, bu ilişkilerdeki dayanak noktalarıdır. Karşımızdaki kişiye olan sevgi ve takdirimizi ifade ederken, kibar ve nazik bir üslup kullanmak oldukça önemlidir.

Tatlı dilli olmanın başka bir avantajı da çatışma durumlarında etkin bir şekilde iletişim kurabilme yeteneğidir. Zorlu durumlar karşısında bile sakin kalmak ve öfke veya saldırganlık yerine yapıcı bir dil kullanmak, sorunları daha hızlı çözebilir.


10. Etkinlik

Aşağıdaki atasözlerini anlamlarıyla eşleştiriniz. Ardından bu atasözlerini kullanarak defterinize etkili konuşmanın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi yazmaya başlamadan önce yazınızın konusunu ve ana fikrini belirleyiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde ele alacağınız konuları ve örnekleri önceden tasarlayınız. Metninizde günlük hayatınızdan örnekler vererek yazınızın inandırıcılığını ve etkisini artırabilirsiniz.
Cevap:
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları KOZA Yayınları

Konuşma, insanların iletişim kurma ve düşüncelerini ifade etme becerisidir. Ne söylediğimiz, nasıl söylediğimiz kadar önemlidir. Etkili bir konuşma, karşı tarafa anlatılmak istenen mesajı net bir şekilde iletmek, düşünceleri etkileyici ve akılda kalıcı bir biçimde sunmak anlamına gelir.

Atasözleri, konuşmalarımıza derinlik ve anlam katarak dinleyicilerin dikkatini çeker. “Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez” gibi bir atasözü, susmanın bazen daha etkili bir iletişim aracı olduğunu hatırlatır. Konuşmalarımızda doğru zamanda susarak düşüncelerimizi daha iyi ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır” atasözü de sözlerimizin sonuçlarını gözler önüne serer.

Etkili konuşmanın önemi büyüktür. İletişimde başarılı olabilmek için doğru kelimeleri seçmek, tonlama ve jestleri kullanmak gerekmektedir. Bu nedenle, etkili bir konuşma için atasözlerini kullanmak önemlidir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.