Cevap Yaz
26 Nisan 2023, 16:13 - Furkan Yazdı

Bir Sporcu Rakiplerine Nasıl Davranmalıdır?

Soru: Bir Sporcu Rakiplerine Nasıl Davranmalıdır?
Cevap: Sporcular rakiplerine en başta saygı duymalıdır. Her sporda galip gelmek söz konusu olamayacağı gibi mağlup olunabileceği bilincinde olarak saygılarını bozmamalıdırlar. Birbirlerine centilmen olmalı ve kurallara göre hareket etmelidirler.

Sporcular Rakiplerine Nasıl Davranmalıdır?

Bir sporcu rakiplerine karşı dürüst, saygılı ve centilmen davranmalıdır. Maç müsabakası esnasında kasti yaralamalardan ve ciddi hareketlerden uzak durulmalı, dürüst bir şekilde oynanmalıdır. Aynı şekilde oyun da dürüst, hilesiz bir şekilde oynanmalıdır. Hile de rakibe karşı bir saygısızlıktır.

Sporcular Rakiplerine Nasıl Davranmalıdır

Bu her müsabakası için geçerlidir. Dolayısıyla sadece futbolda değil basketbol, voleybol, tenis ve diğer karşımalarda da geçerlidir. Hepsinde kurallar değişmek olup oyunu doğru oynamak, rakiplere de saygı göstermek için bunlara uyum gösterilmelidir.

Maç sona erdikten sonra da centilmen olarak davranılmalı, kaybedilse bile karşı taraf tebrik edilmelidir. Böylece spor karşılaşmaları sadece heyecanlı değil aynı zamanda daha iyi bir şekilde geçebilir.

Bir sporla veya birden fazla spor ile ilgilenen kişilere sporcu denir. Bunlar da amatör ve profesyonel olarak ikiye ayrılır. Sporcular planlı çalışan, saygılı, çalışkan, dirayetli, yaptığı sporu seven ve hoşgörülü kişilerdir. Kaliteli bir sporcu olabilmek için başta çok çalışmak, yaptığı spora ve rakiplerine saygı ve sevgi beslemelidir.

Bir sporcunun ne olursa olsun saygısını bozmaması, karşısındakine nezaketinden ve tatlı bir dil ile konuşmasından ödün vermemesi kaliteli bir sporcu olduğunun göstergesidir. Her zaman verdiğimiz saygının ve nezaketin karşılığını alamazsak da buna rağmen kendi   öz saygımız için özenli davranmalıyız. Çünkü iyi bir sporcu nezaket sahibidir.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 185. Sayfa Cevapları Gizem Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.