Cevap Yaz
29 Ağustos 2023, 9:44 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 176-179-181-182. Sayfa Cevapları Yıldırım Yayınları

10.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 176-179-181-182. Sayfa Cevapları Yıldırım Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan Ekonomik Faaliyet Türleri ile Ülkeler konularını arasında bulunduran 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 176-179-181-182 Cevapları konusunu paylaştık. Ekonomik Faaliyetler ve Ülkeler konusu içerisinde bulunan cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 176-179-181-182. Sayfa Cevapları Yıldırım Yayınları

10.Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 176-179. Sayfa Cevapları Ekonomik Faaliyet Türleri

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları Yıldırım Yayınları

Hazırlık Çalışması

Yaşadığınız yerdeki insanların yürüttüğü ekonomik faaliyetleri araştırınız ve bunları belirlediğiniz bir ölçüte göre sınıflandırınız.
Cevap: Yaşadığım yerde insanlar liman ve fabrikalardaki ağır sanayi faaliyetleri, hizmet sektörleri, sağlık turizmi gibi ayrıca tarımsal faaliyetler örnek gösterilebilir. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları Yıldırım Yayınları

Ders Dışı Etkinlik

Genel Ağ’dan yararlanarak diğer ülkelerde bilinen fakat bizim ülkemizde yeterince tanınmayan meslekleri araştırınız. Bu meslekler içinde arkadaşlarınıza önerebileceklerinizle ilgili bilgi toplayınız. Araştırma için farklı ülkelerin eğitim ve bilimle ilgili Genel Ağ sitelerini ziyaret ediniz. Elde ettiğiniz bilgileri resim, şiir, karikatür ve fotoğraf gibi materyallerle destekleyerek sınıfta sununuz.
Cevap: Endüstriyel Tarım, Tanker Gemisi Balıkçılığı, Endüstriyel Hayvancılık. 

Endüstriyel Tarım → Tamamen otomasyona dayalı gerçekleşen tarımsal faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerde verimlilik, en yüksek seviyededir ve maliyet en düşüktür.

Tanker Gemisi Balıkçılığı → Büyük tankerler ile okyanusa açılıp radar cihazlarıyla yerleri belirlenen balık sürülerini toplayıp tanker içerisindeki büyük buz odalarına saklanmasıyla gerçekleşen büyük ölçekli balıkçılık faaliyetidir. 

Endüstriyel Hayvancılık → Hayvancılık faaliyetlerinde kaliteli yemlerin kullanılıp yeni nesil yetiştirme formülleri kullanılarak yapılan akıllı hayvancılık faaliyetleridir.

10.Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 181-182. Sayfa Cevapları Ekonomik Faaliyetler ve Ülkeler

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları Yıldırım Yayınları

Hazırlık Çalışması

Fransa ve Nijer’de çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına dağılımını araştırınz. İki ülke arasındaki farklılığı yorumlayarak bunun nedenlerini defterinize yazınız.
Cevap: Fransa’nın ekonomik faaliyet kolları sanayi ve hizmet sektörüdür. Nijer’in ekonomik faaliyet kolları ise tarım ve hayvancılıktır. Gelişmişlik düzeyi iki ülkenin arasındaki farktır. Nijer geri kalmış bir ülke iken Fransa Avrupa Birliğinde ekonomik olarak 2. sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Yıldırım Yayınları

Etkinlik

Aşağıdaki tabloyu örneğe uygun olarak tamamlayınız.
Cevap:

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Yıldırım Yayınları


Etkinlik

Aşağıda Almanya, Somali ve Şili’deki millî gelirin sektörlere göre dağılımını gösteren grafikler verilmiştir. Grafiklerin hangi ülkelere ait olduklarını, bu ülkelerin gelişmişlik düzeylerini göz önünde bulundurarak noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Yıldırım Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.