Cevap Yaz
21 Ekim 2023, 13:29 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 220-222-224-227. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 220-222-224-227. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde çok çeşitli coğrafi bilgilerin yer aldığı Uluslararası Ulaşım Hatlarının Genel Özellikleri ve Etkileri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220-222-224-227 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 220-222-224-227. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 220-222-224-227. Sayfa Cevapları  Uluslararası Ulaşım Hatların Genel Özellikleri ve Etkileri

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Yanda verilen tablodan ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

Belçika ve Japonya’nın gelişmişlik düzeyi açısından benzerlik gösterdiği Almanya ve Fransa’ya göre daha yoğun bir kara yolu ağına sahip olmasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Yüz ölçümü daha büyük olduğu için daha yoğun kara yoluna sahiptirler. 

ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelerde 1000 km²lik alana düşen kara yolu uzunlukları; Belçika, Japonya ve Fransa gibi ülkelere göre daha azdır. Sizce bu durumun nedenleri neler olabilir?
Cevap: Coğrafi olarak çok büyük oldukları için 1000 km²lik alan düşen kara yolu diğer ülkelere göre daha azdır. 

Kongo ve Çad gibi ülkelerde 1000 km²lik alana düşen kara yolu uzunluğunun oldukça az olması nasıl açıklanabilir?
Cevap: Gelişmemiş ülke oldukları için kara yolu uzunluğu azdır. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki haritada dünyada yer alan başlıca boğaz ve kanallar numaralarla gösterilmiştir. Haritadaki numaralarla aşağıda isimleri verilen boğaz ve kanalları örnekteki gibi eşleştiriniz. Soruları dünya haritasında verilenleri dikkate alarak cevaplayınız.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları MEB Yayınları

St. Petersburg’tan çıkan bir yolcu gemisi, en kısa yoldan İtalya’nın Adriyatik kıyılarında bulunan Venedik şehrine ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları geçmelidir?
Cevap: İlk olarak Kiel Kanalından daha sonra Dover Boğazından En son Cebelitarık Boğazından geçerek Venedik’e ulaşır. 

Hong Kong Limanı’ndan kalkan bir yük gemisi, taşıdığı elektronik malzemeyi Gürcistan’ın Batum Limanı’na indirmiştir. Geminin bu iki liman arasındaki en kısa güzergâhta sırasıyla takip ettiği kanal ve boğazların isimlerini yazınız.
Cevap: Sırasıyla Malakka Boğazı, Babülmend Boğazı, Süveyş Kanalı, İstanbul-Çanakkale Boğazı bu şekilde Batum’a ulaşır. 

Ham petrol yüklü bir gemi, Katar’ın Doha Limanı’ndan ABD’nin Los Angeles Limanı’na en kısa yoldan ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları kullanmalıdır?
Cevap: Hürmüz Boğazı ile Malakka boğazını kullanarak Pasifik Okyanusu geçerek Los Angles’a ulaşması daha hızlı olur.

Hangi ülkeler, diğer deniz ve okyanuslara açılabilmek için İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanmak zorundadır? Atlaslarınızdan yararlanarak cevaplayınız.
Cevap:Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki tabloda dünyada en fazla demir yolu ağına sahip ülkeler gösterilmiştir (2014). Tabloda verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları MEB Yayınları

Demir yollarının varlığıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyi arasında nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.
Cevap: Demiryolu ticareti güçlendirdiği için ekonomik ve kültürel olarak ülkeye sağlar. İnsanların birbirleri ile etkileşim halinde olmasını sağlar. 

Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yüz ölçümü bakımından tablodaki diğer ülkelerden daha küçük olmasına rağmen sahip olduğu demir yolu ağları oldukça yoğundur. Sizce bu durumun başlıca sebepleri nelerdir?
Cevap: Gelişmişlik düzeyinin daha yüksek olmasından kaynaklıdır. Ekonomik açıdan daha iyi düzeyde olmalarından kaynaklı daha yoğun demir ağına sahiptirler. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki tabloda hava ulaşımında dünyanın önde gelen ülkelerine ait (1970-2016) bazı bilgiler verilmiştir. Verilenlerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 Cevapları MEB Yayınları

Tablodaki veriler dikkate alındığında hava yolu ile taşınan yolcu sayısı, dünya genelinde yaklaşık 10 kat artmıştır. Bu durumun başlıca sebepleri nelerdir?
Cevap: Hava yolu ile ulaşım daha hızlı olduğu için bu alanda da ilerlendiği için daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. 

Çin, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Endonezya, İrlanda, Hindistan ve Türkiye gibi ülkeler 1970 yılına göre 2016 yılında hava yolu ulaşımında önemli bir konuma gelmiştir. Geçen süre zarfında bu ülkeler adına böyle bir durumun oluşmasının başlıca sebepleri nelerdir?
Cevap:  Çin, BAE, Türkiye gibi ülkeler gelişmekte olan ülkeler sınıfından olduğundan dolayı hava yolu ulaşımı yatırımlarını arttırılmıştır. Hava yolu ulaşımı hızı, güvenli ve prestijli olduğundan dolayı yatırımların yapılması normaldir. 

Hava yolu ulaşımına dair her kıtadan belli başlı ülkelerin yer aldığı tabloda Afrika Kıtası’ndan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Sizce bu durumun en önemli nedeni nedir?
Cevap: Gelişmemiş ülkeler olmasından dolayı bulunmamaktadır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.