Cevap Yaz
21 Ekim 2023, 13:27 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 233-234. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 233-234. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde çok çeşitli coğrafi bilgilerin yer aldığı Afetlerin Genel Özellikleri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 233-234 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 233-234. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 233-234. Sayfa Cevapları Afetlerin Genel Özellikleri

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 233 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlık Soruları

1. Kitle iletişim araçlarında afetlerle ilgili herhangi bir haber veya belgesel seyrettiyseniz buna dair gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Afetler ile ilgili haber seyrettim. Deprem olan bölgede yaşanan yıkımlar, can kayıpları, karmaşıklığı izledim. Kitle iletişim aracı bizi bu olay hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. 

2. Yakın çevrenizde ciddi anlamda can ve mal kaybının yaşandığı herhangi bir olay oldu mu? Olduysa bu olayın hangi özellikleri bu tür sonuçlara yol açmış olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.
Cevap: Deprem felaketinde etkilenen pek çok yakınım oldu. Evlerini kaybeden, yakın çevresinden arkadaşlarını akrabalarını kaybeden tanıdıklarım oldu.Bu can ve mal kayıplarının yaşanmasının nedeni fay hatlarının olduğu bölgelerde yapıların olması, yapılarda kalitesiz malzemelerin bulunması bunlara yol açmıştır. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 234 Cevapları MEB Yayınları

AFAD’ın (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) 50 yıllık verileri doğrultusunda hazırlanan yukarıdaki grafikte Türkiye’de yaşanan afetlerin görülme sıklığı ve afetzede sayısına göre afet türlerinin oranları verilmiştir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayını

Türkiye’de oransal bakımdan en çok görülen ve insanları en fazla etkileyen afetler hangileridir?
Cevap:En çok görülen afet heyelandır. İnsanları en fazla etkileyen afet ise depremdir. 

Afetlerin görülme oranları ile afetzede oranlarının paralellik göstermemesini nasıl açıklayabilirsiniz?
Cevap: Bazı afetlere karşı önlem alabiliyorken bazı afetlere karşı önlem alınmamasından kaynaklı değişkenlik göstermektedir. 

Tayfun, kasırga ve volkanik patlama gibi afetlerin ülkemizde etkili olmamasının nedenleri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İklim ve yer yüzü şekillerinden ötürü bu afetler bu coğrafyaya ulaşamaz. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.