Cevap Yaz
20 Ekim 2023, 10:43 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 36-37-42. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 36-37-42. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kayaçlar konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36-37 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 36-37-42. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 36-37. Sayfa Cevapları Kayaçlar

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları MEB Yayınları

ARAZİ ÇALIŞMASI-1

• Jeolojik geçmişi göz önüne alındığında Türkiye’de hangi kayaç türlerine rastlanır? Araştırınız.
Cevap: Türkiye’de karstik kayaçlar, kireç taşı, jips benzeri kayaçlar, andezit ve bazalt benzeri kayaçlar bulunmaktadır. 


10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 37 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki görsellerde verilen yeryüzü şekillerinin oluşumunda etkili olan kayaç türlerini belirleyiniz. Bu şekillerin oluşmasında kayaçların hangi özelliklerinin etkili olduğunu noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

Peribacaları (Nevşehir) → Çamurtaşı, kum taşı ve tüften oluşmuştur. Bu kayaçlar volkanik patlamalardan ortaya çıkan ince parçacıkların bir araya gelmesi oluşur. Peri bacaları genel olarak tüf kayaçlarının erozyona uğraması sonrası meydana gelmiştir. 

Kula Jeoparkı (Manisa) → Volkanik patlamalar sonrası meydana gelen andezit ve bazalt kayaçlarından oluşmuştur. Bu kayaçların sertlikleri ve dayanıklıkları zaman içerisinde meydana gelen erozyonlardan dolayı farklı şekiller almasına sebep olmuştur. 

Pamukkale Travertenleri (Denizli) → Kireç taşı kayaçlarının, deniz kabuklarının, mercanlarının ve çeşitli organizmalarının kalsiyum ve karbonatının birikmesiyle meydana gelmiştir. 

Damlataş Mağarası (Antalya) → Oluşumunda büyük oranda kalker kayaçları bulunur. Bu mağaradaki kayaçlar yer altı sularının kayaçları aşındırması ve  kalsiyum karbonatlarının birikmesinden ötürü bu halini almıştır. 

Tor Topoğrafyası (Aydın) → Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan magmanın soğumasıyla meydana gelen granit kayaçlarından oluşmuştur. Aynı şekilde Peri Bacaları, Kula Jeoparkında olduğu gibi zaman içerisinde meydana gelen erozyona uğraması sonucu bugün ki halini almıştır. 

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 42. Sayfa Cevapları Türkiye’de İç Kuvvetler

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki soruları haritalardan yararlanarak cevaplayınız.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları MEB Yayınları

• Türkiye’nin fay hatları, deprem tehlike, levha sınırları ve fiziki haritalarını karşılaştırarak bu haritalarda verilen oluşumlar arasındaki bağlantıları belirleyiniz.
Cevap: Verilen haritalarda fay hattının geçtiği bölgelerde ve şehirlerde deprem riski daha yüksektir. Bu yüzden fay hatları ve deprem doğrudan ilişkilidir. 

• Yaşadığınız yer deprem riski bakımından nasıl bir alanda yer almaktadır?
Cevap: Yaşadığım yer İstanbul fay hattının yakınından geçtiğinden ötürü riskli bölge kapsamındadır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.