Cevap Yaz
26 Nisan 2023, 15:56 - Zülal Güneş Yazdı

Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

Soru: Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi
Cevap: Nusrat mayın gemisi, Malatya Arapgirli Cevat Paşa’nın emriyle Almanya’da yaptırılan ve 1913 yılında Osmanlı Donanması’na katılan mayın dökücü gemidir.

Nusrat Mayın Gemisi

Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

Nusrat mayın gemisi, Malatya Arapgirli Cevat Paşa’nın emriyle Almanya’da yaptırılan ve 1913 yılında Osmanlı Donanması’na katılan mayın dökücü gemidir. Asıl ismi Nusrat olan ama zamanla Nusret ismi ile kullanılan bu geminin Türk tarihinde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.

Nusrat mayın gemisi, Kurtuluş Savaşı’nda 3 Eylül 1914 tarihinde Çanakkale’ye gelmiş ve bu gemi ile Çanakkale Boğazı’na döşenen mayınlarla Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştirmiştir. Nusrat mayın gemisi ile döşenen bu mayınlar ile düşmanların zırhlı gemileri olan Bouvet, HMS Irresistible ve HMS Ocean sulara gömülmüştür.

Ordumuz bu zırhlıların Çanakkale Boğazı’na gömülmesiyle büyük bir avantaj elde ederek Atatürk önderliğinde Çanakkale Savaşı’nı kazanmıştır.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 51. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.