Cevap Yaz
21 Ekim 2023, 13:17 - Sena Yazdı

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 114-115-116-117-118. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 114-115-116-117-118. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde liseye gitmekte olan 10. sınıf öğrencileri için YKS sınavında da karşılarına çıkacak olan din kültürü dersine ait çok önemli bilgilerin ve çalışmaların olduğu, Dinî Yorum Farklılıklarının Sebepleri başlıklı çalışmaların yer aldığı 10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 114-115-116-117-118 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 114-115-116-117-118. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 110-111. Sayfa Cevapları Dinî Yorum Farklılıklarının Sebepleri

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları MEB Yayınları

Ünitemize Hazırlanalım

1. İnsanların aynı konuda farklı düşünmelerinin sebepleri sizce neler olabilir?
Cevap: Her insan birbirinden farklı duygu, düşüncelere sahiptir. Bu yüzden insanlar aynı konuda aynı şeyleri düşünmez farklı düşüncelere sahip olabilirler. 


2. Kur’an-ı Kerim’in 1400 yıllık süre zarfında hiç değişmemesine rağmen, günümüzde pek çok tefsir çalışmasının yapılmış olması sizce ne anlam ifade ediyor?
Cevap: Asırlar geçtikçe toplum sorunları ve sıkıntıları da değişmektedir. Bu toplumsal sorunların ve sıkıntıların çözümü için yeni fetvalar verilmektedir. Bu yüzden bir çok tefsir çalışmaları yapılmıştır.


3. Mezhep kavramı size neyi çağrıştırıyor?
Cevap: Görüş ayrılıkları ile ortaya çıkmış alimlerin yol gösterme biçimi.


4. “Farklılıklarımız, zenginliğimizdir.” sözünden ne anlıyorsunuz?
Cevap: Her insan birbirinden farklıdır. Çünkü ancak bu şekilde özel ve güzel olduğumuzu anlayabilirdik. Bu farklılıklarımızda sahip olduğumuz en büyük zenginliktir.


5. Farklı düşünce ve yorumlara saygı duymak topluma neler kazandırır?
Cevap: Farklı düşünce ve yorumlara saygı duymak toplum içerisinde saygıyı, anlayışı, empatiyi destekleyerek huzuru arttırır. 


Ayrı coğrafyalarda yaşayan insanların farklı düşüncelere sahip olmalarının sebepleri nelerdir?
Cevap: Farklı hava, yaşam, kültür, gelenek ve görenek koşulları yetiştiklerinden dolayı farklı düşüncelere sahiptirler.


10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları MEB Yayınları

Yorumlayalım

Aynı resme bakan kişilerin farklı yorumlar yapmalarının sebepleri neler olabilir? Yorumlayınız.
Cevap: İnsanların bakış açıları, hayal güçleri ve algıları birbirinden farklı oldukları için aynı resme bakınca da farklı yorumlar yaparlar.


10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları MEB Yayınları

Yorumlayalım

İnsanların yaşadıkları ortamlar, dinî düşüncelerine nasıl yansır?
Cevap: İnsanların yaşadıkları ortamlar, dini düşüncelerinin farklılaşmasına sebep olabilirler. Çünkü büyük şehirlerde her dinden insan yaşar ve dinine göre yaşar. İnsanlar çevresinde görüp, görüştüğü, duyduklarına zamanla aşina olurlar. 


Yorumlayalım

İnsanların sahip oldukları sosyo-kültürel birikimler dinî düşüncelerine nasıl yansır?
Cevap: İnsanların sosyo-kültürel özellikleri insanların mezheplerin ayrılmasına kadar etkilemiştir. Örneğin, doğulu insanlar yaşantıları ve kültürleri gereği şafi mezhebine daha yatkınken, batı bölgesindeki insanların hanifi mezhebine yatkın olmasıyla açıklanabilir. İnsanların dünya görüşleri, gündelik hayatları, eğitim seviyeleri dini görüşlerini doğrudan etki yapmıştır.


10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları MEB Yayınları

Düşünelim-Konuşalım

Siyasi düşünce, tarih boyunca insanların dinî inançlarını nasıl etkilemiştir?
Cevap: Siyasi liderler her zaman toplumunu etkilemeyi başarmışlardır. Eski zamanlarda devletlerin liderleri ülkenin dinini değiştirme gücüne sahipti. Toplumlar liderlerine bağlılıklarını göstererek onun dinini seçer ve hayatlarını buna göre şekillendirirlerdi. 


10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları MEB Yayınları

Düşünelim-Konuşalım

Farklı din anlayışlarının yaşandığı toplumlarda birlikte yaşama kültürü nasıl gelişir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Farklı din anlayışlarının yaşandığı toplumlarda birlikte yaşama kültürü birbirlerinin dinlerine saygı duyarak gelişmektedir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.