Cevap Yaz
5 Nisan 2023, 16:13 - Sena Yazdı

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 250-253-254-255. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 250-253-254-255. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Basın Yaşamında İlk Adım konusunun bulunduğu 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 250-253-254-255 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 250-253-254-255. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 250-253-254-255. Sayfa Cevapları Basın Yaşamında İlk Adım

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 250 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlık

1. Çocukluğunuza ait sizde derin bir iz bırakan, sizi etkileyen güzel bir olay var mı? Anlatınız.
Cevap: Evet, çocukluğumda beni etkileyen güzel olay var. Üçüncü sınıfa gittiğim zamanlarda sınıfta cümleleri doğru yazma yarışması yapılıyordu. Son cümleyi tek doğru yazan kişi olunca öğretmenimden defter, kalem, silgi, not defteri ve şeker ödülü almıştım.


2. Anı yazmak, sizce diğer edebî türlere göre daha kolay mıdır? Düşüncelerinizi nedenleriyle paylaşınız.
Cevap: Bence anı yazmak diğer edebi türlere göre kolaydır. Çünkü anılar yaşanmış olaylardır. Bu yüzden kaleme alması da daha kolay olur. 


10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 253 Cevapları MEB Yayınları

METNİ ANLAMA VE ÇÖZÜMLEME

1. Yukarıdaki cümlelerde geçen altı çizili ifadelerin anlamlarını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK’nin Türkçe Sözlüğünden kontrol ediniz.
Cevap: 

Gömmek
Tahminim: Toprakla kaplamak.
Anlamı: Toprağın içine koymak.

Batmamıştı
Tahminim: Yüzeyde duran.
Anlamı: İşlev durumunda olan.

Kıyamet kopardı
Tahminim: Bir şeye çok kızmak.
Anlamı: Bir şeye aşırı kızmak.


2. Okuduğunuz metne göre yazarın kendi geleceği ile ilgili düşüncesi nedir? Bu düşüncesini gerçekleştirmesi için oluşan fırsatı belirtiniz.
Cevap: Yazarın arkadaşları devlet kadrolarında yer almak isterken kendisi hayali olduğu basın yaşamında uğraş vermek istiyordu. Kitapçı Karabet, mektep ismindeki dergide parasız yazarlarla çalışarak dergi yayınlıyordu. Kitapçı Karabet, son çalıştığı yazarlarla uyuşamadığı için derginin yayınlanmasını durdurmuştu. Yazar, bu dergiyi yazmayı üstlenmek istemiştir.


3. Metinde anlatılanlara göre Mektep dergisinin yayımının duraklamasının sebebi nedir? Mektep dergisinin tekrar çıkartılmasına yardımcı olan kişi kimdir?
Cevap: Kitapçı Karabet, çalıştığı yazar kuruluyla anlaşamadığı için derginin yayımlanmasını durdurmuştur. Yazar bu derginin tekrar çıkarılmasına kendisi yardımcı olmuştur.


4. Metne göre Cenap Şahabettin’in dergide çıkan şiirleri okuyucuda nasıl bir etki yarattı? Belirtiniz.
Cevap: Cenap Şahabettin’in dergide yayımlanan şiirleri kıyameti koparmış ve ağır aşağılamalara maruz kalmıştır. 


5. Okuduğunuz metinde Mehmet Rauf’un Mektep dergisi ile ilgili düşünceleri neler olmuştur?
Cevap: Mehmet Rauf, Halit Ziya Bey’in vermiş olduğu eserlerden övgüyle bahsedip, derin saygı besliyordu. Aynı şekilde mektep dergisini yüreklendirmekle kalmamış, kendisi de bir şeyler yazmıştır. 


6. Metinde geçen “O sıralarda sağlık, neşe, mutluluk ve yaşam dakikaları idi. Her şey unutuldu, ömür yürüdü ve bütün bunlar artık geri dönmez birer anı, birer hiç oldu. Şimdi tek bir gerçek var: Ölüm. Bütün o umutlar, didinmeler hep boşmuş… Oysa yaşama yeni yeni atılmak üzere bulunduğumuz o dakikalarda bütün sonsuzluk bizimmiş gibi sınırsız dileklerimiz, umutlarımız vardı.” cümlelerinden hareketle yazarın içinde bulunduğu durum ile ilgili duygularını belirtiniz.
Cevap: Yazar bir dönüm noktasından geçmiştir ve elindekileri kaybetmek üzereyken en kötüsünü düşünmüştür. Daha sonrasında kendini toparlayacak bir sebep bulmuştur. 


7. Metne göre yazarın, Cenap Şahabettin ve Mehmet Rauf’un üslubu ile ilgili düşüncelerini belirtiniz.
Cevap: Yazara göre Cenap Şahabettin çevresindekilere, kendisine karşı beğenme ve hayranlık duygularını aşılayan bir özelliğe sahiptir. Güzel konuşur, konuşurken gözlerini kırpıştırır, fazlaca hareket ederdi. Alaycı ve çekici bir hali vardı. Mehmet Rauf ise yazarın daha önce duymadığı Fransız eserlerinden konu açıyordu. Arapça ve Farsça kelimeleri tam yerinde kullanıyor, yazdığı yazılarda sanı şimdi düşecek edasıyla yüreğimizi titretip sendeleyerek yürüten bir etkiye sahiptir.


8. Metindeki anlatıcıyı ve bakış açısını belirtiniz.
Cevap: Metin 1. tekil kişi ve kahraman bakış açısı ile yazılmıştır. 


10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 254 Cevapları MEB Yayınları

9. Metindeki ana düşünceyi ve yardımcı düşünceleri belirleyiniz. Belirlediğiniz cümleleri aşağıdaki şemalara yazınız.
Cevap: 


10. Metinde kullanılan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarını bularak aşağıdaki şemalara yazınız.
Cevap: Metinde betimleyici ve açıklayıcı anlatım biçimleri, düşünceyi geliştirme yollarından örnek gösterme ve tanımlama kullanılmıştır.


11. Metnin dil ve anlatım özellikleriyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Metinde yer yer eski Türkçeye yer verilse de halkın anlaya bileceği ve keyifle okuyabileceği sade ve açık bir dille yazıldığı söylenebilir.


12. Okuduğunuz metinden hareketle dönemin sosyal ve kültürel yapısıyla ilgili çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Yazının yazıldığı dönemde teknolojik gelişmeler yetersiz kaldığından dolayı dergi hala etkili bir iletişim aracıydı. Halk gündelik olarak dergileri okuyarak toplumsal iletişimi buradan sağlıyordu. 


DİL BİLGİSİ

1. Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümleleri, yapılarına ve yüklemlerinin yerine göre inceleyiniz.
Cevap: 


10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 255 Cevapları MEB Yayınları

2. Aşağıdaki parça okuduğunuz metinden alınmıştır. Parçada belirtilen noktalama işaretlerinin kullanım amaçlarını aşağıdaki şemalara yazınız.
Cevap: 

10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 255 Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.