Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 14:20 - Zülal Güneş Yazdı

11 Yıl Süren Fetret Devri’nde Osmanlı Devleti’nin Yıkılmama Sebepleri Nelerdir?

Soru: 11 Yıl Süren Fetret Devri’nde Osmanlı Devleti’nin Yıkılmama Sebepleri Nelerdir?
Cevap: 11 yıl süren Fetret Devri’nde Osmanlı Devleti’nin yıkılmama sebepleri arasında özellikle devletin kurumsal yapısının sağlam olması etkili olmuştur. Yine imparatorlukta var olan güçlü sosyal doku da dayanışma ve sadakat ile bu dönemin atlatılabilmesini sağlamıştır

Fetret Devrinde Osmanlı Devleti Neden Yıkılmamıştır?

11 Yıl Süren Fetret Devri’nde Osmanlı Devleti’nin Yıkılmama Sebepleri Nelerdir?

Fetihlerle elde edilen kaynaklar ve ekonominin gücü de bu dönemde Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını engellemiştir. Bu sebeplerin yanı sıra, Fetret Devri döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na yönelik dışarıdan bir tehdit olmaması da imparatorluğun ayakta kalmasını kolaylaştırmıştır.

Ancak, Fetret Devri dönemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıfladığı bir dönem olarak tarihe geçmiştir ve bu dönemin sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden güçlenmesi için çeşitli reformların yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 52. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.