Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
20 Mayıs 2021, 17:01
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 104-105. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 3. Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 104-105 sayfa cevaplar Güvenliğim İçin Hayır Demeliyim

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 104. Ders Kitabı Cevapları

Güvenliğim İçin Hayır Demeliyim

Soru: Okula geliş gidişlerinizde kimlerle karşılaşıyorsunuz?
Cevap: Okula geliş gidişlerimde arkadaşlarımla, mahallemdeki bakkal ile, servisçi ile, yolda yürüyen insanlarla karşılaşıyorum.

Mete, Hande ve ben okula birlikte gidip geliyoruz. Bir gün okuldan eve dönerken yanımızda bir otomobil durdu. İçinde bir kişi vardı. Bu kişiyi hiçbirimiz tanımıyorduk. Önce bize adres sordu. Biz, adresi bilmediğimizi söyledik. Sonra bizi arabası ile evlerimize bırakmayı teklif etti. İstersek bizi lunaparka da götürebileceğini söyledi. Bu teklif Mete’nin hoşuna gitmişti. Hande, hemen tanımadığımız kişilerle konuşmamamız ve onların tekliflerine “hayır” dememiz gerektiğini söyledi. Ben de “Adamın yanından uzaklaşalım.” dedim. Hep birlikte bu kişiye onunla gelmek istemediğimizi söyleyerek hızla yanından uzaklaştık.

Eve gittiğimde bu durumu anne ve babama anlattım. Babam, yaptığımız davranışın çok doğru olduğunu ve böyle durumlarda çevrede tanıdığımız kişilerden veya varsa güvenlik görevlisinden yardım isteyebileceğimizi belirtti. Annem de tanımadığımız kişilerin bize vermek istedikleri yiyecekleri almamamız, aileden biri olmadığı sürece yabancıların araçlarına binmememiz konusunda uyardı. Bu kişilerle konuşmamamız ve gelen tekliflere “hayır” dememiz gerektiğini söyledi.

Soru: Güvenliğinizi tehdit eden kişilerle karşılaştığınızda ne yapmalısınız?
Cevap: Güvenliğimi tehdit eden kişilerle karşılaştığımda oradan uzaklaşır ve aileme söylerim.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 105. Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı

Etkinlik: Aşağıdaki örnek olayı okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

Emel, oyun parkında arkadaşları ile oyun oynuyordu. Tanımadığı bir kadın yanına geldi. Annesinin arkadaşı olduğunu ve elindeki yiyecekleri gönderdiğini söyleyerek onları Emel’e vermek istedi. Kadın “Annen evde bekliyor ve seni eve götürmemi istedi.” dedi. Emel “Sizi tanımıyorum. Verdiğiniz yiyeceği alamam ve sizinle eve gidemem.” dedi.

1. Sizce Emel doğru mu davranmıştır? Neden?
Cevap: Emel doğru bir davranış yapmıştır çünkü Emel tanımadığı birisine inanmamalıdır. Annesinin tanıştırdığı, kendisinin tanıdığı veya  ve ailesi dışında kimseye inanmamalıdır.

2. Emel tanımadığı bu kişinin teklifine “hayır” demek dışında neler yapabilir veya kimlerden yardım alabilir?
Cevap: Emel hayır demek dışında kadına onu tanımadığını söyleyerek gitmesini söyleyebilir ve etrafındaki insanlardan yardım isteyebilir.

3. Siz olsaydınız böyle bir olay karşısında nasıl davranırdınız?
Cevap: Ben olsaydım aynı Emel’in yaptığı davranışları yapardım çünkü Emel’in yaptığı davranışlarda bir problem bulunmuyor.

 


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 94-95-96-97-98. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.