Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Mayıs 2021, 15:48
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 106-107-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 3. Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 106-107-108-109. sayfa cevaplar Güvende Olmak İstiyorum

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 106. Ders Kitabı Cevapları

Güvende Olmak İstiyorum

Soru: Önceden yaşadığınız güvenliğinizi tehdit eden bir olay ya da durumu anlatınız.
Cevap: Önceden sokakta yürürken birisi yanımdan bana bisikletiyle çarparak hızlıca geçti ve arkasına bile bakmadan yoluna devam etti.

Soru: Mehmet’ in Ali’ye söyledikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz Ali’nin yerinde olsaydınız nasıl davranırdınız?
Cevap: Mehmet okula gitmeyerek yanlış bir davranış yapıyor bunun yanında arkadaşınıda bunun için ikna edip onu arkadaşlığı bitirmekle tehdit ettiği için son derece yanlış bir davranış sergilemiştir. Bende Ali gibi davranırdım.

Günlük yaşantımızda bizi doğru olmayan davranışlara yönelten kişiler veya güvenliğimizi tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir. Bazen arkadaşlarımız bazen de tanımadığımız kişi veya gruplardan çeşitli teklifler gelebilir. Örneğin okul çıkışı arkadaşımızın ailemizden izinsiz oyun salonuna gitme teklifi, bilmediğimiz farklı yollardan eve gitme önerisi olabilir. Hatta bu teklifinde ısrar edebilir. Harçlığımızı zorla almak isteyen kişi veya gruplarla da karşılaşabiliriz.

Güvenliğimizi tehdit eden kişi, grup veya durumlar karşısında çok dikkatli olmalıyız. Bu tür durumlarda okulda öğretmenimizden, ailemizden, çevrede tanıdıklarımızdan ve güvenlik görevlilerinden yardım istemeliyiz. Gerekirse yüksek sesle bağırmalı veya oradan hemen uzaklaşmalıyız. Ayrıca tanımadığımız kişilerle telefonda konuşmamalı, ailemize ait bilgileri paylaşmamalıyız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 107. Ders Kitabı Cevapları

Terör saldırıları ve savaş da güvenliğimizi tehdit eden olağanüstü durumlardandır. Bu tür durumlarda büyüklerimizle birlikte güvenli olan yerlere (sığınak vb.) giderek büyüklerimizin yanında tehlikenin geçmesini beklemeliyiz. Bunlarla ilgili ikaz ve alarm işaretlerini bilmeli ve onlara uymalıyız.

Çevremizde güvenliğimizi tehdit eden başka olağanüstü olay ya da durumlarla da karşılaşabiliriz. Deprem, sel, çığ vb. doğal afetler bu durumlardandır. Doğal afetleri önleyemeyiz. Ancak doğal afetlerin zararlarından korunmak için çeşitli önlemler alabiliriz.

Ailemiz ile bir deprem planı yapmalı ve deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem anında telaşlanmadan ilk fırsatta güvenli bir yer bularak “hayat üçgeni” (sağlam bir eşyanın yanına diz çökerek ellerin başın üzerine koyulması) yapmalıyız. Sarsıntı sırasında pencereden, merdivenden, asansörden ve yıkılabilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Deprem sona erdiğinde hızlıca binayı terk etmeli, ailemiz ile belirlediğimiz yere giderek beklemeliyiz. Sel ve su baskınları esnasında ise bulunduğumuz binanın üst katına çıkarak yardım istemeliyiz.

Soru: Güvenliğinizi tehdit eden olağanüstü olay ya da durumları söyleyiniz. Bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini örnekler vererek açıklayınız.
Cevap: Güvenliğimizi şu anda tehdit eden olağanüstü bir durum yok ancak terör, savaş ve doğal afet gibi durumlar olağanüstü tehdit durumlarıdır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 108. Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı – 1

Etkinlik: Aşağıdaki görsellerde verilen tehlikeli durumları inceleyiniz. Bu tehlikeli durumların ortaya çıkış sebeplerini ve bu durumlarda yaşanabilecek olumsuzlukları ilgili boşluklara yazınız.

Tanımadığım biri benimle ısrarla konuşmak istedi.: Tanımadığımız birisiyle asla konuşmamalıyız, bu kişi bizi kötü amaçlar için kullanabilir bu nedenle bu tarz kişileri gördüğümüz zaman ailemizden ve çevremizden yardım istemeliyiz.

Arkadaşım, bana diğer arkadaşlarımla oynamamam konusunda baskı yaptı.: Arkadaşımın bu tavsiyesine uymam ve bu arkadaşımla mümkün olduğunca az görüşürüm çünkü o da diğer arkadaşlarım gibi aynı seviyededir bu gibi durumlarda bizde ona benzeyebilir kötü birisi olabiliriz.

Birileri kantinden aldığım tostu benden zorla almak istedi.: Bu durumda hemen nöbetçi öğretmeni bulmalı ve o öğrencileri nöbetçi öğretmene şikayet etmeliyiz.

Tanımadığım biri beni arabası ile okula götürmeyi önerdi.: Tanımadığımız birisinin arabasına binmemeliyiz bu tarz durumlarda kişi bizi kaçırmak istiyor olabilir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 109. Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik Zamanı – 2

Etkinlik: Aşağıdaki görsellerde bazı doğal afetler verilmiştir. Bu doğal afetlerin zararlarından korunabilmek için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Aşağıdaki boşluklara yazını

Cevap: Deprem sırasında duvara sabitlenmiş büyük ve sağlam bir objenin içine veya altına girerek kafamızı elimizle koruyup depremin bitmesini beklemeliyiz.

Cevap: Sel ve su baskınları olduğu zaman evin yüksek bir yerine çıkıp yardım gelmesini beklemeliyiz, eğer arabadaysak arabayı hemen durdurup arabanın üstüne veya başka yüksek bir yere gitmeliyiz.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 104-105. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.