Cevap Yaz
22 Mart 2024, 15:20 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında yer alan ve içerisinde Atatürk metnine ait etkinliklerin olduğu 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67-68-69-70-71 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

4.Sınıf KOZA Yayınları Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları Dinleme/İzleme: ATATÜRK

 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları KOZA Yayıncılık

HAZIRLIK

1-Atatürk’ün öğrencilik yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Zübeyde Hanım’ın isteği üzerine Mahalle mektebine gönderilmiştir.Mahalle mektebinden sonra Şemsi Efendi İlkokuluna gönderilmiştir.İlkokulunu tamamladıktan sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesine gitmiştir.Asker olmak istediği için orta okul eğitimine Selanik Askeri Rüştiyesinde devam edip ortaokulu orada bitirmiştir.Liseyi Manastır Askeri idadisinde bitirmiştir.Buradan Harp okuluna daha sonra Harp Akademisinden Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olup orduya katılmıştır.


2-Atatürk’ü büyük bir insan yapan koşullar nelerdir?
Cevap: Cesur, kararlı olması ve vatan sevgisi onu büyük bir insan yapmıştır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları KOZA Yayıncılık

1. Etkinlik

Ön sayfadaki görsellerden hareketle dinleyip izleyeceğiniz metinde, Atatürk’le ilgili olarak yer alabilecek bilgileri tahmin ederek aşağıya yazınız.
Cevap: Atatürk’ün doğumu, anne ve babası hakkında bilgiler, okuduğu okullar hakkında bilgiler, nerelerde görev yaptığı ve Cumhuriyet’ten önce yapılanlar hakkında konuşulacaktır.


2. Etkinlik

Metni izleyip dinlerken size ilginç gelen bilgileri aşağıya yazınız.
Cevap: Metni dinlerken Mustafa Kemal Atatürk’ün Kemal adını öğretmeni tarafından alması ilginç geldi.


3. Etkinlik

Aşağıda bazı kelimeler ve bu kelimelerin anlamları verilmiştir. İzlediğiniz metinden hareketle kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından anlamlarıyla kelimeleri eşleştiriniz.
Cevap:

6-azametli
5-bahtiyar
2-cemiyet
3-karpit
4-ideal
1-fırka

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları KOZA Yayıncılık

4.ETKİNLİK

a-İzlediğiniz videoda Atatürk’ün hayatı ile milletimizin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Millî Mücadele anlatılmaktadır. Metinde Atatürk’le ilgili bilgilerin yeterli düzeyde ve ilgi çekici bir şekilde verildiğini düşünüyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.
Cevap: Yeterli olduğunu düşünüyorum. Daha detaylı bilgileri ileride de araştırma şansı sunmuştur. İlgi çekici anlatılmış ve görsellerle desteklenmiştir. Bu da hafızamıza yerleşmesine neden olur.

b-Siz olsaydınız metinde başka hangi bilgi ve görüntüleri kullanırdınız? Nedenleriyle yazınız.
Cevap: Atatürk’ün çocuklara olan ilgisinden ve onunla ilgili bilgiler verilmesini isterdim.

c. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Bu fotoğraflar Atatürk’ün yaşamının farklı dönemlerine aittir. Bu fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün hayatının çeşitli dönemlerindeki çalışmalarına örnekler veriniz.
Cevap: Her türlü konuya değinen ve destek olan bir lider olduğunu anlıyoruz. Buradaki fotoğraflardan birinde başöğretmen olarak görüyoruz. Alfabeyi yenilediği çalışmalardan birisi olmalıdır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları KOZA Yayıncılık

5. Etkinlik

Atatürk’e karşı duygu ve düşüncelerinizi dile getirdiğiniz kısa bir metin yazınız. Sayfanın sağ alt kısmında yer alan yere imzanızı öğretmeninizden de gerekli desteği alarak atınız.
Cevap: Atatürk’ün bize verdiği ülkeyi, bağımsızlığı, özgürlüğü hayatım boyunca unutmayacağım. Ona karşı minnet borcum var ve saygı duyuyorum. Onun istediği gibi bir Türk genci olmak için ilkelerini takip edeceğim. Teşekkürler Ata’m.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.