Cevap Yaz
11 Ocak 2024, 17:47 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 85-87-88-89-90. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 85-87-88-89-90. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında yer alan ve içerisinde Size Saygı Duyulmasını İstiyorsanız Dürüst Olun metnine ait etkinliklerin olduğu 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 85-87-88-89-90 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 85-87-88-89-90. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları

4.Sınıf KOZA Yayınları Türkçe Ders Kitabı 85-87-88-89-90. Sayfa Cevapları Size Saygı Duyulmasını İstiyorsanız Dürüst Olun

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları KOZA Yayıncılık

Hazırlık

1. Size göre kendine karşı dürüst olmak ne demektir?
Cevap: Kendine karşı dürüst olmak demek, kendine tarafsız bir şekilde öz eleştiri yapabilmek ve hatalarını kabul edip bu hatalarla yüzleşebilmek demektir.


2. Hangi durumlarda başkalarının fikirlerinden etkilenirsiniz? Örnekler veriniz.
Cevap: Bilgilerine güvendiğim ve yalan söylemediğine inandığım kişilerin fikirlerine inanırım. Mesela annemin fikirlerinden etkilenirim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları KOZA Yayıncılık

1.ETKİNLİK

Metni okurken önemli bulduğunuz ifadeleri kendi cümlelerinizle aşağıya not alınız. Belirlediğiniz bu ifadeleri arkadaşlarınıza okuyunuz. Onların belirlediği ifadeleri dinleyerek önemli bulduğunuz ifadelerin benzer olup olmadığı hakkında konuşunuz.
Cevap: Kendimizi tarafsız olarak incelememiz gerektiği ve kendimize olan dürüstlük sayesinde başarı, saygınlık ve mutluluk gelecek olması her zaman aklımızda olmalıdır. Kendisiyle barışık bir insanın özelliği kendine gülebilmesidir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları KOZA Yayıncılık

3. Etkinlik

Aşağıda verilen kelimeleri ve kelime gruplarını, sözlük anlamlarından yararlanarak bulmaca içine yerleştiriniz.
Cevap: 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları KOZA Yayıncılık


Anlamını öğrendiğiniz bu kelimelerden dördünü birer cümlede kullanınız.
Cevap:

  1. Arkadaşım kendisine yönelik olumlu olumsuz hiç bir eleştiriyi kabul edemiyor.
  2. Kendisine dürüst olmayan başkasına da dürüst olamaz.
  3. Bu tutarsız davranışları bir gün başına bir iş açacak.
  4. Bir ortama girdiğimizde gözlem yapmadan konuşmamız gerektiğine inanıyorum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları KOZA Yayıncılık

4.ETKİNLİK

b. Aşağıdaki cümlelerde yanlış yazılan “de” ve “ki”leri tespit ediniz. Cümleleri doğru olacak şekilde altlarındaki yazma alanlarına yazınız.
Cevap:

Ahmet’in ki pek güzel olmamış.
Ahmet’inki pek güzel olmamış.

İrem’lede seninlede bu iş olmayacak.
İrem’le de seninle de bu iş olmayacak.

Bu iş öyle bir işki başarmak çok zor.
Bu iş öyle bir iş ki başarmak çok zor.

Kitabın biz de kalmış.
Kitabın bizde kalmış.


5.ETKİNLİK

Sınıfa getirdiğiniz karikatürleri arkadaşlarınıza göstererek bunlarda verilen mesajlar hakkında arkadaşlarınızla tartışınız. Karikatürlerden en beğendiklerinizi sınıf panosunda sergileyiniz. Bu karikatürleri beğenmenizin nedenleri üzerinde düşüncelerinizi açıklayınız.
Cevap: Her ne durum olursa olsun insanların dürüst olması ve dürüst insanların yargılanmaması gerektiğini düşündüğüm için bu karikatürü seçtim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

6.ETKİNLİK

Defterinize hayalî unsurlara da yer vererek dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. Yazınızda serim, düğüm ve çözüm bölümlerine dikkat ediniz.
Cevap:

Günlerden bir gün bisikletiyle gazete satan bir çocuk varmış. Bu çocuğun bisikleti eskiymiş. Bisikleti eski diye bütün arkadaşlar onunla dalga geçiyormuş. Çocuk bunların hiç birine aldırış etmiyor ve onunla para kazandığı içinn bisikletini çok sevdiğini söylüyormuş.

Yine bir gün gazete satmak için evinden çıkan çocuk bisikletini koyduğu yerde göremeyince hüngür hüngür ağlamaya başlamış. Bunu gören iyilik perisi hemen yanına gelerek ona ” Bisikletini buldum. Lütfen ağlama!” diyerek altınla kaplı bisikleti göstermiş. Bunun üzerine çocuk o bisikletin kendisinin olmadığını söylemiş ve ağlamaya devam etmiş. Bu sefer iyilik perisi gümüş bir bisiklet göstermiş, bisikletini buldum diyerek. Çocuk bakmış ve yine kendi bisikleti olmadığını söyleyerek ağlamaya devam etmiş. İyilik perisi bu sefer çocuğun bisikletini bulmuş ve “Bisikletin bu mu?” diye sormuş. Çocuk kendi bisikletini görünce “İşte bu benim bisikletim!” diyerek sevinçten havalara zıplamış.

İyilik perisi çocuğun bu dürüst davranışını takdir ederek altın ve gümüş kaplamalı bisikletleri ona hediye etmek istemiş. Çocuk önce kabul etmese de sonra teşekkür ederek kabul etmiş. Dürüstlüğünün karşılığın da toplamda üç tane bisikleti olmuş. Arkadaşları bisikleti nasıl kazandığını öğrenince bisikletin öneminin olmadığını dürüst olunursa her türlü başarının elde edileceğini anlamışlar.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.