Cevap Yaz
20 Aralık 2022, 22:53 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Dersimiz: Sosyal Bilgiler konusuna ait çalışmaların bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla alakalı görüş ve önerileri yorumlardan bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları Dersimiz: Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12 E-Kare Yayıncılık

1. KONU: Dersimiz: Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12 E-Kare Yayıncılık

Sizce evde, okulda ve ülkemizde (Görseller: 1.1, 1.2, 1.3) neler yapılırsa etkin vatandaş olunur?
Cevap: Evde, okulda ve ülkemizde üstümüze düşen sorumlulukları yaparsak etkin bir vatandaş olabiliriz. Okul kurallarına uyarsak, evimizin kurallarına uyup ekonomik bir yaşam sürersek, çevreye çöp atmazsak, vatandaşlık görevlerimizi yerine getirirsek etkin bir vatandaş olabiliriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13 E-Kare Yayıncılık

Kağan’ın paylaştığı konulara başka neler ekleyebilirsiniz?
Cevap: Vatandaşlık sorumluluklarımızı yerine getirmenin yanı sıra buna uymayan ve görevlerini hiçe sayanları bildirmekte önemlidir. Vergi kaçıran, vergisini vermeyen, bir suça göz yumarak polise haber vermeyen ve buna benzer sorunlar karşısında sessiz kalıp haksızlık yapanları da bildirmek etkin vatandaşlık sorumluluklarımızdandır.

Bu bilgilere uygun davranışlar göstermenizin etkin vatandaş olmanıza katkılarını açıklayınız.
Cevap: Bu davranışları uygulamamız ülkemizdeki sistemin kusursuz ilerlemesine ve ülke olarak kalkınmamızı sağlar. Bu kalkınma refah seviyemizi de doğrudan arttıracağı için etkin vatandaş olmaya çaba göstermeliyiz.

Sizce bilgilenmek mi, sorumluluk alarak çeşitli roller üstlenmek mi daha önemlidir? Neden?
Cevap: Sorumluluk alarak çeşitli roller almak her zaman daha iyidir çünkü birebir alacağımız sorumluluklar karşısında gerçekten yaşanabilecek durumlara şahitlik edip tecrübe sahibi oluruz. Bu konuda kendimizi de geliştirmemizi sağlar.

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları cevaplarken verilen değerleri de göz önünde bulundurunuz.

1. Seçimlere katılmak vatandaşların hayatına ne gibi etkiler yapar?
Cevap: Seçimlere katılmak vatandaşların kendi vekilini seçmesini sağladığından dolayı verdiğimiz oyun gücünü hissedip seçtiğimiz ve günün sonunda seçilen vekile olan güvenilirliğimizi arttırıp toplumsal refaha etki sağlar.

2. Millî Mücadele kahramanlarını öğrenmeniz sizi onlara karşı niçin sorumlu kılar?
Cevap: Milli Mücadele kahramanlarına saygımızdan dolayı onları bilmek ve anılarını yaşatmak zorundayız. Milli mücadele kahramanlarımız bu vatanı bize emanet etmiş büyüklerimiz olduğundan dolayı onlara karşı sorumluluğumuz çok büyüktür.

3. Çocuk hakları hakkında araştırma yapan bir arkadaşınız var ama o, gerekli bilgilere ulaşamıyor. Ona neler önerirsiniz?
Cevap: Arkadaşıma internetteki güvenilir kaynakları araştırmasını, Birleşmiş Milletler UNICEF kurumu hakkında araştırmalar yapmasını ve ülkemizdeki çeşitli çocuk haklarıyla alakalı derneklerden bilgi alabileceğini öneririm.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 14 E-Kare Yayıncılık

Zeynep’in verdiği örnekleri okudunuz. Sizce bu örneklerdeki etkin vatandaş davranışları nelerdir?
Cevap: Zeynep ülkemizin kültürel ve doğal güzelliklerini turistlere anlatması, vergi verilmesi için fiş/fatura alması ve buna benzer davranışları etkin vatandaş davranışlarıdır.

Zeynep’in Sosyal Bilgiler dersi hakkındaki düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?
Cevap: Evet katılıyorum. Zeynep gibi bende Sosyal Bilgiler dersinin günlük yaşantımızda bir çok olayda bizi yönlendirdiğini ve doğrusunu gösterdiğine inanıyorum. Sosyal Bilgiler dersi ile günlük hayatta neler yapmamız gerektiğini öğreniyoruz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Sosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmanıza katkısıyla ilgili yaşadığınız bir olayı düşününüz. Yaşadığınız olayı, bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda boş bırakılan yere kısaca özetleyiniz. Bunun için aşağıdaki konulardan yararlanabilirsiniz.

Belirlediğim konu: Kültürel zenginlik
Düşüncelerim: Şehrimize gelen Türkçe bilen bir turist ile sokak yemeği yapan bir yerde karşılaşırken sohbet etmeye başladık. Ona şehrimizin sahip olduğu kültürden, genel kültürel değerlerimizden ve ülkemiz hakkında bilgiler verirken oda bana geldiği ülke hakkında bilgiler verdi. Yemek sonunda fiş alıp ayrılmak üzere vedalaştık.

Bu olaydaki etkin vatandaş davranışı nedir?: Ülkemizin değerlerini özellikle turistlere anlatmak onların ülkemize olan merağını arttırıp daha araştırmacı olup ülkemizin reklamını yapmış olurlar. Ayrıca vergi verilmesini sağlamakta etkin vatandaş davranışıdır.


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Etkin vatandaş olmak niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız.
Cevap: Etkin vatandaş olmak ülkemizin değerlerini ve çıkarlarını en iyi şekilde temsil edip en iyi yerlere getirilmesini sağlamak için kıymetlidir. Alışveriş yaparken vergi ödenmesini sağlamak için fatura veya fiş istemek bir etkin vatandaş görevidir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.