Cevap Yaz
5 Aralık 2022, 19:39 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 21-22-24-25-26. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 21-22-24-25-26 Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konula arasında bulunan ve içerisinde Haklarımız ve Sorumluluklarımız konusunun bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-22-23-24-25-26 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 21-22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları Haklarımız ve Sorumluluklarımız

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 E-Kare Yayıncılık

Haklarımız ve Sorumluluklarımız

Aşağıdaki kavramların tanımını kendi cümlelerinizle yazınız.

Hak: Bir çoğunu doğduğu andan itibaren kazandığı bir kısmını daha sonradan kazandığı özgürlüğü, seçenek ve lüksüdür.

Sorumluluk: Birinin gerektiğinde hesap vermek zorunda olduğu bir işi üstlenmesi veya yapmakla görevli olmasıdır.


Grup içinde aldığımız görev ve sorumluluklara uygun davranmamız gerekir.
Böylece hem sorun yaşamayız hem de grubun, amacını gerçekleştirmesine katkı sağlarız. Bu konuyla ilgili aşağıda verilen tabloyu birlikte inceleyelim. Tabloda boş bırakılan bölümü dolduralım.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 E-Kare Yayıncılık


Tabloda belirtilen rol, hak ve sorumluluklar için başka hangi örnekleri verebilirsiniz? Örneğin 1. grup için “Odamı istediğim gibi düzenleme hakkım vardır.”

Tabloda belirtilen grupları sosyalleşmeye yaptığı katkı açısından değerlendiriniz.
Cevap: Tablodaki gruplar toplum içerisinde sürekli olarak birbiriyle etkileşime giren görev ve sorumluluklar arasında olduğundan dolayı olumlu bir etkiye sahiptir. Toplumsal birlikteliğe ciddi faydası vardır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22 E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22 E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 24 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Çevre Kulübü’nün öncülüğünde düzenlenen etkinlikle ilgili metni okudunuz. Bu etkinlikte sorumluluklarını yerine getirenler de getirmeyenler de var. Aşağıdaki tabloda boş bırakılan yerleri bu kişilerin rollerini, haklarını ve sorumluluklarını göz önünde bulundurarak doldurunuz.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 24 E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Aşağıda, bir öğrencinin günlük planı yer alıyor. Önce planı inceleyiniz sonra soruların cevaplarını defterinize yazınız


Sizce günlük plan yapmak niçin önemlidir?
Cevap: Günlük plan yapmak o günü iyi yönetebilmek ve gün içerisinde yapmamız gereken önemli işlere yeteri kadar vakit ayırabilmek adına önemlidir.

Kitle iletişim araçları günlük plan içinde yer almalı mıdır? Neden?
Cevap: Günümüzün büyük bir bölümünü çalmadan yeterli bir miktarda yer alabilir. Günümüz teknoloji çağı bu nedenden dolayı teknolojik aletler olmazsa olmaz. Kitle iletişim araçları olmadan hayatımızı sürdürmemiz çok zor ancak onlara bağlı yaşamakta çok tehlikelidir.

Planlı yaşamanın görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmemize katkısı nasıl olabilir?
Cevap: Planlı yaşamak görev ve sorumluluk bilincini arttırarak üstümüze düşenleri yerine getirmemize olanak sağlar. Örneğin okula kaçta gidip geleceğimizi, kaç saat arkadaşlarımızla vakit geçirebileceğimizi bilirsek geriye kalan saatlerde sorumluluklarımızı yerine getirip getiremeyeceğimizi anlar buna göre planımızı şekillendiririz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25 E-Kare Yayıncılık

Fotoğraftaki sporcunun (Görsel: 1.25) rol, hak, görev ve sorumluluklarını göz önünde bulundurarak hangi davranışları göstermesi gerektiğini alttaki kutucuğa yazınız.
Cevap: Fotoğraftaki sporcu diğer sporculara zarar vermeden oyun kurallarına uyarak oyunu sürdürmelidir. Görevi olarak elindeki topu kurallara uygun şekilde karşı potaya götürüp delikten atması gerekir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26 E-Kare Yayıncılık

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

İçinde bulunduğumuz gruplarda, hak ve sorumluluklarımıza göre hareket etmemiz niçin önemlidir? Planlı bir yaşam sürdürmenin önemini açıklayınız.
Cevap: Grubun faaliyetlerini yerine eksiksiz ve düzen içerisinde getirebilmesi, diğer grup üyelerine saygımızdan ayrıca kendini geliştirebilmesi için hak ve sorumluluklarımıza göre hareket etmeliyiz.

Planlı yaşam sürmek insanların günlük hayatının bir düzen içerisinde yaşamasını sağlar. Bunun sayesinde günlük hayattaki görev ve sorumluluklarımızı eksiksiz şekilde yerine getirebiliriz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.