Cevap Yaz
13 Aralık 2022, 11:15 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kültürel Çeşitlilik konusunun bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49-50-51-52-53 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

5.Sınıf E-Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Kültürel Çeşitlilik

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 E-Kare Yayıncılık

Başlarken

Ülkemizde hangi il, hangi yemek veya yiyeceklerle anılıyor?
Cevap: Adana ve Şanlıurfa kebabıyla, Kayseri mantısıyla, İzmit pişmaniyesiyle, Bursa iskenderiyle, Hatay künefesiyle, Mardin işkembesiyle anılmaktadır.

İllerimizin yemek kültürlerinin benzerlikler veya farklılıklar göstermesinin sebepleri nelerdir?
Cevap: Bunun sebebi onun coğrafyasında yetişen besinlerin ulaşılabilirliği, maliyeti, ekonomik yapısı ve refah gücüyle alakalı olabilir.

Örneğin Doğu Anadolu’da hayvancılık yoğun olduğu için sakatat yoğun tüketilirken Güney illerinde sıcaklık yüksek olduğu için daha çok tatlı ve serinletici yiyecekler tüketilir.


Yaşadığınız yerde tablodaki kültürel özelliklerin aynısı veya benzeri uygulanıyorsa ” ✓ ” işareti koyunuz. Eğer belirtilen konuyla ilgili farklı uygulamalar varsa tabloya ekleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50 E-Kare Yayıncılık

Ülkemizin çeşitli yerlerinde bazı müzik aletlerinin diğer müzik aletlerine göre daha yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Ülkemizdeki kültürel çeşitliliğinin güneyinde, kuzeyinde, doğusunda ve batısında ayrı kültürel öğelere sahip olduğundan dolayı müzik aletlerine yeri geldiğinde çok yoğun farklı ve yeri geldiğinden adiren kullanıldığı yerler olabiliyor.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 E-Kare Yayıncılık

Birçok oyunun ülkemizin farklı yerlerinde benzer şekillerde oynanmasının sebepleri neler olabilir? Bu oyunların yaşatılmasının kültürel mirasa duyarlı olmakla ilgisini açıklayınız.
Cevap: Bunun en önemli sebebi her bölgenin kendine has yöresel oyunlarına ve gelenek göreneklerine sahip olmasından kaynaklıdır. Ege yöresinde yüzyıllardır zeybek oynanırken bu oyun doğu bölgelerimizde oynanmaz. Doğu bölgelerimizde sıra geceleri gibi etkinlikler yapılır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Halk oyunları ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

• Halk oyunlarında her yörenin kendi özelliklerini yansıtan figürler olmakla birlikte diğer yörelerin özelliklerini yansıtan figürler de vardır. Sizce bunda en büyük etken nedir?
Cevap: Bunda en büyük etken her yörenin kendine has kıyafetleri, kültürel değerleri, gelenek ve göreneklere sahip olmasından kaynaklıdır.


• Yaşadığınız yerde oynanan halk oyunları ile yukarıda anlatılan halk oyunları arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?
Cevap: Kendi yöremizde oynanan halk oyunları ile yukarıda anlatılan halk oyunları beraber oynanması ve aynı anda aynı hareketleri yapılarak oynanması benzer özellikler taşımaktadır. Farklı olarak ise bu oyunlarda kıyafetlerin değişkenlik göstermesi örnek gösterilebilir.


• Oyunların ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyor musunuz? Neden?
Cevap: Evet, kesinlikle düşünüyorum. Yöresel oyunlar ve kıyafetler oynanan yerin kültürel özelliklerini yansıtır. O yörenin nelerden hoşlandığını, o bölgenin sıcak bir iklimde mi yoksa soğuk bir iklimde mi olduğunu ve eğlence anlayışlarını öğrenebiliriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Ülkemizin çeşitli yerlerinde askere gidenler için yapılan törenlerle ilgili bilgileri okuyunuz. Yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenleriyle (Görsel: 2.38) benzerlik ve farklılıklarını belirtiniz. Boş bırakılan yere, yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenlerinde yapılanları yazınız.
Cevap: Bölgemizde asker uğurlama törenlerinde asker evinde balkona yoksa camına bir bayrak asılır ve asker eve dönene kadar orada kalır. Askere giderken törenler düzenlenir, halaylar çekilir ve davul zurna eşliğinde eğlenilir. Uğurlama sonunda askerin eline kına yakarak uğurlanır.


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Sizce, ülkemizdeki kültürel çeşitlilik toplumumuzu hangi yönlerden etkiliyor? Tartışınız.
Cevap: Ülkemizin zengin kültürel çeşitliliğe sahip olması çeşitli alanlarda kültürel çatışmalara ve zıtlaşmalara sebebiyet verebilir. Bazı zamanlar yöresel ağızların karmaşıklaşması ile iletişimde zorluklar, hal ve hareketlerin zıtlaşmasıyla oluşan anlaşmazlıklar doğabilmektedir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.