Cevap Yaz
15 Şubat 2024, 19:52 - Furkan Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 147-149-150. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 147-150. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Telif ve Patent Hakkı konusunun bulunduğu 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı cevapları sayfa 147-150 anadol yayıncılık konusunu paylatşık. Eksik veyahut hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 147-149-150. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 147-148-149-150. Sayfa Cevapları Telif ve Patent Hakkı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 147 Ders Kitabı Cevapları

TELİF VE PATENT HAKKI

Hazırlık Çalışması

“Korsan yayın” ve “Korsan CD” ifadelerini hiç duydunuz mu? Bu ifadeler ne anlama gelmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Korsan yayın ve Korsan CD gibi ifadeleri duydum. Bunlar yasa dışı bir şekilde yayın veren veya satışı yapılan ürünlere verilen isimdir. Patent hakkı olan ve izinsiz çoğaltılamayan, yayınlanamayan şeyleri yayınlayıp çoğaltılan şeylere korsan denir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 149 Ders Kitabı Cevapları

Okuduğunuz haberlerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Korsan CD, DVD ve kitap basıp bunları satmak neden kanunlara aykırıdır?
Cevap:Emek hırsızlığı ve vergi kaçakçılığına girmektedir bu yüzden kanunlara aykırıdır.
Korsan yayınları engellemek için güvenlik güçleri ne gibi çalışmalar yapmaktadır?
Cevap: Polisler korsan yayınları engellemek için polisler, jandarmalar sürekli denetlemelerde bulunmaktadırlar.Böyle bir durumla karşı karşıya gelen güvenlik güçleri korsan yayınlara el koyar ve ceza keserler . Bu şekilde engellemeler yapılmaktadır.
Korsan yayınların ülke ekonomisine zararı nedir?
Cevap: Korsan yayınlar vergi vermedikleri için ülke ekonomisine zararı vardır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 150 Ders Kitabı Cevapları

Görseli Yorumlayalım

Yanda verilen görselde bulunan etiket nedir? Sizce bu etiket ne işe yaramaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yandaki görselde ki etiketin ismi bandroldür. Bu bandrol lisansı olan yani telif hakkı olan orijinal ürünleri gösteren bir etikettir. Bu etiket kitabın üstündeyse kitabın orijinal olduğunu gösterir.


Sıra Sizde

Uzun uğraşlar sonucunda emeğinizi, vaktinizi ve paranızı harcayarak ortaya çıkardığınız ürünlerin yasal olmayan yollardan satıldığını gördüğünüzde neler hissedersiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki noktalı yerlere yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Bu durum karşısında çok üzülürdüm. Çünkü ben o eser için emek harcamış ve vaktimi harcamışım. Bu ürün benden izinsiz bir şey çoğaltılırsa çok sinirlenir ve üzülürdüm.


6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 147-150. Sayfa, Telif ve Patent Hakkı etkinlik çalışmaları içerisinde eksik veyahut hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.